Strona główna/Urząd/Aktualności/50-lecie związku hodowców kanarków i papug w Czerwionce-Leszczynach

50-lecie związku hodowców kanarków i papug w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 2 Listopada 2016

W miniony piątek w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczystość 50-lecia związku hodowców kanarków i papug w Czerwionce-Leszczynach, połączona z coroczną wystawą ptaków.

 

Związek hodowców kanarków w Czerwionce został założony w 1966 roku, a jego założycielami byli Józef Gajda, Franciszek Achtelik oraz Zygmunt Wilczek. Siedzibą związku był wówczas dom kultury, należący do kopalni „Dębieńsko”. Na początku lat siedemdziesiątych, po oddaniu do użytkowania przez kopalnię domu kultury w Leszczynach, hodowcy przenieśli swoją działalność do Leszczyn i zmienili nazwę na Oddział Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych.

„Po kilkudziesięciu latach, w 1996 roku ponownie powróciliśmy do Czerwionki , tym razem już do MOK-u, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez dyrektor Mariolę Czajkowską oraz pozostałych pracowników jednostki – wspominał Benedykt Muras, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Ornitologicznego ARA. - Przez wszystkie lata hodowcy naszego związku organizują w listopadzie wystawy kanarków i papug wyhodowanych przez siebie w danym roku wystawowym. W 1998 roku zorganizowaliśmy z MOK-iem Ornitologiczne Mistrzostwa Śląska, a w 2001 roku jubileuszowe- 65. Ornitologiczne Mistrzostwa Polski. W 2005 roku zarejestrowaliśmy w KRS Śląskie Stowarzyszenie Ornitologiczne ARA , a od stycznia 2006 r. po powołaniu zarządu, rozpoczęliśmy działalność jako Śląskie Stowarzyszenie Ornitologiczne ARA, konturując działalność, jaka prowadził wcześniej związek hodowców kanarków i papug”.

Do ŚSO "ARA" należą hodowcy kanarków, papug i innych ptaków egzotycznych. 

Jak podkreślał B. Muras nie byłoby działalności stowarzyszenia, gdyby nie pomoc wielu zaangażowanych osób i instytucji. Jubileusz stanowił więc okazję do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przez lata wspierali działalność stowarzyszenia.

Za współpracę i pomoc uhonorowano:

Wiesława Janiszewskiego, Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny; Natalię Kuś, dyrektor Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach; Miejski Ośrodek Kultury, podziękowania odebrała wicedyrektor Alicja Kontny, a także założycieli oraz zasłużonych hodowców stowarzyszenia.

„Większość organizacji, zwłaszcza hobbystycznych, które powstały kilkadziesiąt lat temu na terenie naszej Gminy, była związana z kopalnią i w dużej mierze finansowana przez kopalnię. Cieszę się, że mimo likwidacji tego zakładu pracy, działalność stowarzyszeń przy wsparciu samorządu może być kontynuowana – podkreślał burmistrz W. Janiszewski. - Deklaruję nasze wsparcie i gościnność - w gminnych placówkach przedstawiciele stowarzyszenia mogą wciąż realizować swoje pasje i zainteresowania. Chciałbym także złożyć podziękowania za ogromne zaangażowanie w kultywowanie pięknej gminnej tradycji i życzyć kolejnych wspaniałych jubileuszy”.

Życzenia na ręce B. Murasa złożyli także wicestarosta powiatu rybnickiego Marek Profaska, przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda oraz wicedyrektor MOK-u Alicja Kontny.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Kapela z naszego miasteczka.

Wystawa kanarków, papug i innych ptaków egzotycznych trwała w CKE od piątku do niedzieli.

 

do góry