Strona główna/Urząd/Aktualności/18 lipca - nadanie praw miejskich Czerwionce i Leszczynom

18 lipca - nadanie praw miejskich Czerwionce i Leszczynom

Aktualności 19 Lipca 2012
18 lipca 1962 r. w dzienniku ustaw nr 41 ogłoszono rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom.
"I chociaż znana jest dokładna data urodzin miasta, z uwagi na okres urlopowy, kulminacyjne wydarzenie zaplanowaliśmy 8 września. Dokładamy starań, aby jak największa ilość mieszkańców uczestniczyła w imprezie urodzinowej naszej miejscowości" - wyjaśnia Andrzej Raudner, zastępca burmistrza Czerwionki-Leszczyn. 

Samorządowcy postanowili jednak zaakcentować także ważną datę 18 lipca - wczoraj więc o godz. 8.00 w kościele w Leszczynach odbyła się msza św. sprawowana w intencji mieszkańców Gminy i Miasta, natomiast o godz. 9.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce zorganizowano spotkanie z przedstawicielami samorządu. 
"18 lipca to symboliczna okazja do refleksji nad powstaniem i rozwojem naszej miejscowości – mówi burmistrz Wiesław  Janiszewski. Chciałbym, aby te obchody były gestem podziękowania, dla tych którzy w ciągu minionych 50 lat pracowali na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny. Podczas homilii ks. proboszcz Krzysztof Fulek mówił, że jubileusz jest pusty, jeśli nie ma w nim ludzi, podobnie jest z Kościołem, który muszą tworzyć ludzie. To mieszkańcy - jak podkreślił ksiądz K. Fulek tworząc "tu i teraz" wypełniają karty historii Czerwionki-Leszczyn".

Burmistrz złożył podziękowania swoim poprzednikom – Leonardowi Pióreckiemu i Markowi Kornasowi, któremu choroba uniemożliwiła udział w uroczystości.

"Nasze wspólne dobro to Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Chciałbym, aby ta myśl przyświecała działaniom podejmowanym w ciągu kolejnych 50 lat" - podkreślił burmistrz.

Zachęcamy do udziału w szeregu różnorodnych wydarzeń zaplanowanych w związku z jubileuszem przez gminę, liczne instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające na terenie naszej miejscowości.
do góry