Strona główna/Urząd/Aktualności/11-latek z Dębieńska najlepszy w Europie

11-latek z Dębieńska najlepszy w Europie

Aktualności 1 Sierpnia 2017

Łukasz Szymura ma 11 lat i jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 8 w Czerwionce-Leszczynach. Od sześciu lat jest również studentem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. To właśnie tam dowiedział się o konkursie SciChallenge. Prezentacja Łukasza o tym, dlaczego samoloty latają, została nagrodzona przez jury i publiczność.


Unijny konkurs SciChallenge adresowany był do młodych ludzi, którzy interesują się naukami przyrodniczymi, technologią, inżynierią lub matematyką. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować plakat, film lub prezentację na wybrany temat spośród pięćdziesięciu możliwych. Gotową pracę należało przesłać na Slideshare lub Youtube oraz zarejestrować na stronie konkursu www.scichallenge.eu. Do konkursu zgłoszono 438 prac, do finału zakwalifikowało się 193. Spośród nich jury wybrało 12 zwycięskich. Praca Łukasza Szymury była najlepsza w Europie w kategorii prezentacja indywidualna, w grupie wiekowej 6-10 lat.

„Kiedy Łukasz dowiedział się o konkursie od razu chciał wziąć w nim udział. Najtrudniej było mu wybrać temat. Przejrzeliśmy listę zaproponowanych 50 zagadnień, ale żadne z nich nie przypadło mu początkowo do gustu. Powiedzieliśmy mu, że powinien zrobić pracę na temat swojej pasji” - mówi Małgorzata Szymura, mama chłopca. W ten sposób narodził się temat „Dlaczego samoloty latają” - „Od kiedy pamiętam, Łukasz fascynował się samolotami. Kilka razy leciał już szybowcem. Uczestniczyliśmy z nim w wielu piknikach lotniczych. Od tego roku należy też do grupy modelarzy Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Naturalne więc było to, że postanowił wyjaśnić jak to się dzieje, że samolot utrzymuje się w powietrzu” - dodaje M. Szymura.

Pierwszym etapem pracy nad prezentacją było przeglądanie różnych stron internetowych i wyszukiwanie informacji. Po wstępie teoretycznym przyszedł czas na przygotowanie eksperymentów i nagranie filmików, podczas których Łukasz wykonuje doświadczenia i pokazuje, jak w praktyce działa prawo Bernoulliego i inne efekty, odpowiedzialne za unoszenie się samolotu. Po zebraniu wszystkich materiałów Łukasz przygotował prezentację w języku angielskim (w tłumaczeniu pomogła mu znajoma nauczycielka języka angielskiego) i z pomocą mamy (tego wymagał regulamin) umieścił swoją prezentację na portalu Slideshare, zgłaszając swój udział w konkursie. Najpierw okazało się, że udało mu się zakwalifikować do finału, 20 czerwca z kolei przyszła wiadomość, że Łukasz zwyciężył.

Jedną z nagród dla zwycięzców był wyjazd do Wiednia. Wylot do Austrii był już sam w sobie spełnieniem marzeń chłopca – Łukasz nigdy wcześniej nie miał okazji podróżować samolotem rejsowym. Pobyt w Wiedniu został tak zorganizowany, żeby młodzi naukowcy, nawet przez chwilę nie mogli się nudzić. Dla Łukasza jednak największą atrakcją był Indoor Skydiving – chłopiec przez 3 minuty mógł unosić się w powietrzu w tunelu aerodynamicznym. W Wiedniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu, młodzi naukowcy mieli także okazję zaprezentować swoje konkursowe prace. Główną część publiczności stanowili studenci Wiedeńskiego Uniwersytetu Dzieci, którzy sami chętnie próbowali wykonywać doświadczenia. To właśnie publiczność mogła wybrać trzy projekty z zaprezentowanych, które podobały się im najbardziej. Łukasz otrzymał drugą nagrodę –   2000 euro na rozwijanie swojej pasji. 

do góry