Strona główna/Urząd/Aktualności/11 mln zł na termomodernizacje szkół i przedszkoli

11 mln zł na termomodernizacje szkół i przedszkoli

Aktualności 6 Lipca 2018

Cieplejsze, ładniejsze i bardziej oszczędne - takie są budynki po termomodernizacji. Ten właśnie rodzaj inwestycji zdominował tegoroczny kalendarz prac w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny.

Zakończono już inwestycję w Szkole Podstawowej nr 7 w Dębieńsku. Na finiszu są już prace na terenie SP w Przegędzy, SP nr 6 w Czuchowie oraz SP w Palowicach.

We wszystkich miejscach prace obejmują m.in. docieplenie stropodachu, docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i ślusarki drzwiowej.

Wartość inwestycji uzależniona jest od wielkości obiektu i stopnia skomplikowania prac. Dla Czuchowa wynosi blisko 1 800 000 zł, dla Dębieńska 1 140 000 zł, dla Palowic 812 000 zł, a dla Przegędzy 557 000 zł.

 

Ruszają też prace dla kolejnej grupy obiektów: Przedszkola nr 3 (wartość zadania ok. 400 000 zł) i Przedszkola nr 1 (wartość zadania ok. 700 000 zł) oraz Przedszkola nr 10 (wartość zadania ok. 380 000 zł). „Wykonawcy prac zostali wyłonieni w procedurach przetargowych. Zakładamy, że termomodernizację Przedszkola nr 3 zakończymy jeszcze w tym roku, a Przedszkola 1 i 10 w marcu 2019 roku” - wyjaśnia Grzegorz Kowalski, naczelnik wydziału inwestycji i remontów w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

 

Rozpoczęto już prace na terenie Przedszkola nr 6 (wartość zadania 1 520 000 zł), a także Przedszkola nr 11 (wartość zadania 1 059 360 zł). A procedury przetargowe zostały zakończone dla Szkoły Podstawowej w Stanowicach (wartość zadania ok. 480 000 zł).

 

Jak zapowiada Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, w dalszym etapie prac, do wymienionych obiektów dołączą kolejne, tak, by wszystkie obiekty oświatowe, której do tej pory nie były poddane termomodernizacji, zostały uwzględnione w nowym proekologicznym zadaniu. Do września pracownicy Urzędu Gminy i Miasta planują ogłosić przetargi dla kolejnych zadań termomodernizacji: Przedszkola nr 7, Przedszkola nr 8, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej w Szczejkowicach i OSP w Bełku.

 

Celem zadania jest redukcja zanieczyszczeń powietrza, zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, redukcja ubytków ciepła z budynków, która pozwoli na znaczne oszczędności kosztów energii, poprawa warunków pracy w budynkach użyteczności publicznej oraz poprawa estetyki Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

„To spełnienie oczekiwań rodziców i pracowników - podkreśla burmistrz. - Dzięki temu zadaniu, placówki będą nie tylko bardziej estetyczne i bezpieczne, inwestycja ma także w perspektywie czasu zapewnić oszczędności w gminnym budżecie. Warto przypomnieć, że gmina wcześniej przeprowadziła zadania związane z termomodernizacją w kilku placówkach oświatowych i tego typu inwestycje dają znakomite efekty - kolejne szkoły i przedszkola zaczynają oszczędzać energię i emitować mniej szkodliwych substancji. To szczególnie ważne w czasie, gdy tak istotną kwestią staje się zanieczyszczenie powietrza”.

 

Termomodernizacja wymienionych gminnych obiektów użyteczności publicznej zakończy się w 2019 roku.

 

Tak wiele kosztownych zadań można przeprowadzić w krótkim czasie dzięki wsparciu funduszy zewnętrznych. „Wartość zadań termomodernizacyjnych dla wszystkich budynków wynosi ponad 11 mln zł. Na realizację inwestycji gmina pozyskała dotację unijną w wysokości ponad 8 mln zł - zaznacza Andrzej Wącirz, naczelnik wydziału programowania i funduszy zewnętrznych w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

 

Warto dodać, że w ostatnich latach Gmina pozyskała łącznie ok. 115 mln zł dotacji zewnętrznych na różnorodne zadania, których celem był rozwój miejscowości i poprawa jakości życia mieszkańców. W tej chwili, na ocenę czekają kolejne złożone wnioski, dla których łączna wartość dofinansowania ma wynieść ok. 34 mln zł.

 

do góry