Strona główna/Urząd/Aktualności/10 lat Funduszu Lokalnego Ramża

10 lat Funduszu Lokalnego Ramża

Aktualności 10 Grudnia 2012

Fundusz Lokalny "Ramża" ma już 10 lat! Z tej okazji 7 grudnia w Leszczynach zorganizowano jubileuszowe spotkanie.

"Gościmy dziś wszystkich tych, którzy nie tylko tworzyli fundację, ale także w różny sposób przyczyniali się do jej rozwoju  i sukcesów. Wspierali nasze działania realizowane dla dobra mieszkańców regionu. Nasz pierwszy jubileusz stanowi okazję do dokonania podsumowań – tego co udało nam się przez tę dekadę osiągnąć i zrealizować" - powitali gości Ewa Kluczniok, Prezes Zarządu FL "Ramża" orazRomuald Stencel, Przewodniczący Rady Fundacji.

Wspomnieniami dotyczącymi tworzenia funduszu podzielili się Krystyna Jasiczek, naczelnik wydziału rozwoju GiM oraz Krzysztof Kluczniok, przedstawiciel zarządu Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny w czasach tworzenia "Ramży".
"10 lat temu zajmowałam się w UGiM pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Znalazłam informację o inicjatywach Akademii Rozwoju Filantropii, która pomagała w tworzeniu tego typu funduszy. Razem z prawnikiem UGiM - Justyną Domżoł udałyśmy się na pierwsze warsztaty do Warszawy, gdzie dowiedziałyśmy się jak przystąpić do tworzenia funduszu lokalnego, jaki ma być status prawny organizacji: fundacja czy stowarzyszenie oraz w jaki sposób sporządzić plan rozwoju. W ten proces zaangażowaliśmy lokalnych przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych oraz jednostkę samorządu terytorialnego. Wszyscy oni stali się założycielami i fundatorami "Ramży" - wspominała K. Jasiczek. 

Nazwę dla nowego funduszu zaproponował Romuald Stencel, przypominając lokalną legendę o rozbójniku Ramży, który rabował bogatych i wspierał potrzebujących.

"To oczywiste, że żeby dać komuś pieniądze, trzeba je najpierw od kogoś zabrać. Musimy więc starać się o środki na nasze granty" - wyjaśniała E. Kluczniok.
W ciągu 10 lat Fundusz Lokalny "Ramża" pozyskał kwotę około miliona złotych. "Finanse są ważne, ale to tylko narzędzie, które pomaga nam w realizowaniu pomysłów. Z naszych projektów łącznie skorzystało kilka tysięcy osób – i w tym upatrujemy ogromną siłę "Ramży". Liczne społeczne inicjatywy które wsparliśmy najmocniej świadczą o nas" - podsumował Marcin Stępniak, członek Zarządu "Ramży".

"10-letnią   działalność fundacji należy mierzyć efektami, a te są wspaniałe" - ocenił burmistrz Wiesław Janiszewski, który wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Profaską wręczył  Funduszowi  Lokalnemu Ramża medal  50-lecia  praw miejskich   w uznaniu wybitnych zasług dla  rozwoju Gminy i Miasta  Czerwionka-Leszczyny.

Zaś władze Fundacji wyróżniły podziękowaniami następujące osoby i firmy :
Za wkład w powstanie i rozwój Funduszu Lokalnego ‘Ramża"
1. Chrostek Krystyna
2. Grzesiak Aleksandra 
3. Janiszewski Wiesław
4. Jankowski Damian
5. Kluczniok Krzysztof
6. Kornas Marek 
7. Woźnica Irena
Za dotychczasową współpracę oraz wsparcie w działalności na rzecz dobra wspólnego:
1. EDF Elektrownia Rybnik Spółka SA
2. NWR Karbonia
3. Spółka Zower
4. Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego 
5. Spółdzielnia Mieszkaniowa Karlik
Za wieloletnia współpracę w realizacji Programu Działaj Lokalnie :
1. Wójt Gminy Godów
2. Wójt Gminy Lyski 
3. Wójt Gminy Gorzyce
Za wieloletnią współpracę w propagowaniu idei Funduszu Lokalnego Ramża;
Dla miesięcznika " IRG"
Za prowadzenie dokumentacji księgowej w latach 2002-2009 dla Joanny Drobny.

Więcej:

http://ramza.org/files/raport10lat.pdf

do góry