Strona główna/Urząd/Aktualności/„Ostatki w Promyczku” - Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny

„Ostatki w Promyczku” - Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny

Aktualności 12 Lutego 2018

Dzisiaj, w Przedszkolu nr 1 „Promyczek” w Leszczynach, już po raz kolejny odbył się Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny „My som stond – Jesteśmy stąd”, w którym co roku biorą udział najmłodsi mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn.

 

 

„Ostatki w Promyczku” - pod takim hasłem przebiegała tegoroczna, siódma edycja konkursu, którego organizatorem od pierwszej edycji jest Przedszkole nr 1 "Promyczek". Od lat konkurs cieszy się ogromną popularnością, a jego koordynatorem jest Maria Gilga, nauczyciel z wieloletnim stażem. "Cieszę się, że co roku, wspólnie z przedstawicielami wszystkich przedszkoli w  gminie, możemy się spotkać w "Promyczku", żeby podczas konkursu regionalnego przypominać najmłodszym o śląskich tradycjach i zwyczajach" - mówiła Dyrektor Przedszkola nr 1 Monika Sobieska, witając zaproszonych gości.

W tym roku przedszkolaki zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi zwyczajów związanych z Tłustym Czwartkiem czy ostatnim dniem karnawału. W kolejnych konkurencjach opowiadały, oczywiście w śląskiej gwarze, w jakim przebraniu przybyły na bal, próbowały zrobić pączki z gazety oraz musiały ułożyć z rozsypanki obrazek śledzia. Nie zabrakło także wspólnej zabawy – najmłodsi do radosnych tańców zaprosili dorosłych, przekonując, że na Ostatkach każdy musi zatańczyć. Konkurs uroczyście otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, zaś nad jego poprawnym przebiegiem czuwały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czuchowie. Wspólnym zabawom i tańcom towarzyszył korowód z niedźwiedziem, będący nawiązaniem do śląskiego zwyczaju wodzenia niedźwiedzia. To karnawałowa tradycja zgodnie z którą barwny korowód złożony z przebierańców (m.in. cyganki, policjanta, diabła, leśnika, lekarza, śmierci i pary nowożeńców) prowadzi przez wieś „niedźwiedzia” - w tradycji ludowej symbolizującego wszelkie zło, które spotyka człowieka. Z tego powodu prowadzony jest na uwięzi, a nie puszczony wolno. Przebierańcy chodzą od domu do domu tak, aby jego mieszkańcy mogli z niedźwiedziem zatańczyć, co jest gwarancją szczęścia na cały rok (z tego powodu grupie powinien towarzyszyć muzyk, który zagrałby niedźwiedziowi do tańca). Każdego, kto odmówi niedźwiedziowi tańca będą przez najbliższe dwanaście miesięcy spotykać nieszczęścia.

 

 

We wspólnej zabawi uczestniczyli:

Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi "Promyczek".

Przedszkole nr 3 im. J. Korczaka,

Przedszkole nr 6 „ Pod Jarzębiną”

Przedszkole nr 7 Skarbnikowa Willa

Przedszkole nr 8 „Krasnala Hałabały”

Przedszkole nr 10 im Juliana Tuwima

Przedszkole nr 11 im. Jana Brzechwy

Przedszkole w Bełku

Prywatne Niepubliczne Przedszkole Karolinka.

 

Popisy uczestników konkursu oklaskiwali Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, radny Bogdan Knopik, radny Jan Pala, Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Rybniku Grzegorz Potysz, Krzysztof Kluczniok – działacz regionalny oraz dyrektorzy i wychowawcy poszczególnych przedszkoli.

Za swoją wiedzę, zaangażowanie i wspaniałe włączenie się do wspólnej zabawy wszystkie zespoły nagrodzono upominkami, na dzieci czekał także słodki poczęstunek.

do góry