Strona główna/Urząd/Aktualności/„Komunikacja pomiędzy osobami autystycznymi a neurotypowymi”- wykład prof. M. Hersh

„Komunikacja pomiędzy osobami autystycznymi a neurotypowymi”- wykład prof. M. Hersh

Aktualności 26 Października 2017

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbył się wykład profesor Marion Hersh pn. „Komunikacja pomiędzy osobami autystycznymi a neurotypowymi”. Wydarzenie zostało przygotowane przez Urząd Gminy i Miasta oraz Szkołę Podstawową w Stanowicach.

 

„To kolejna z cyklu konferencji, odpowiadających potrzebom mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że możemy dziś gościć w Czerwionce-Leszczynach profesor Marion Hersh. Jestem pewna, że to niezwykle ważne i owocne dla nas spotkanie. Tematy wykładów są zawsze dobierane pod kątem zdiagnozowania środowiska i potrzeb naszych mieszkańców, którzy deklarują konieczność zajęcia się konkretnym problemem” – podkreśliła Aleksandra Chudzik, Pełnomocnik ds. społecznych w UGiM Czerwionka-Leszczyny, która wraz z dyrektorem SP Stanowice Jackiem Wowrą powitała zgromadzonych uczestników oraz wyjątkowych gości konferencji.

Marion Hers jest profesorem Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu w Glasgow. Mówi w 13 językach – w tym także po polsku. Sama od dziecka ma poważną krótkowzroczność oraz zespół Aspergera. Profesor w swojej pracy naukowej realizuje liczne badania dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Ich celem jest zidentyfikowanie potrzeb i trudności, jakie napotykają w życiu codziennym. M. Hers jest autorką rekomendacji dla Komisji Europejskiej, dotyczących dostępności przestrzeni oraz środków transportu dla osób z dysfunkcją wzroku. Jest także wynalazczynią, stworzyła prototypy sprzętów ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami codzienne życie.

W spotkaniu profesor M. Hersh towarzyszyła Hanna Pasterny, niewidoma aktywistka organizacji pozarządowych, podróżniczka, tłumaczka, wolontariuszka oraz autorka książek. Pięć lat temu ukazała się książka „Tandem w szkocką kratkę” autorstwa Hanny Pasterny, opisująca niezwykłe spotkanie autorki z profesor Marion Hersh.

Podczas wczorajszego wykładu pn. „Komunikacja pomiędzy osobami autystycznymi a neurotypowymi”, prof. Hersh omówiła społeczny i medyczny model niepełnosprawności, oczekiwania i style komunikacyjne, różnice w komunikowaniu się osób neurotypowych i autystycznych, podkreśliła również cechy i umiejętności społeczne ważne dla osoby autystycznej, rolę dostosowania otoczenia oraz sposoby radzenia sobie z agresją i autoagresją.

Wykład skierowany był zarówno do rodziców dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych , jak i pedagogów, terapeutów.

Profesor dzieliła się własnymi doświadczeniami, dotyczącymi napotykanych na co dzień barier i sposobów ich przełamywania, a także zwróciła uwagę na pozytywne aspekty pracy na uczelni i udziału w życiu społecznym.

Zdaniem prof. Marion Hersh istnieje wiele strategii, dzięki którym osoby autystyczne mogą przełamywać pojawiające się w ich życiu bariery, pracując jednocześnie nad pozytywnym postrzeganiem siebie. Zespół Aspergera określa zbiór problemów, który łączy się w niepełnosprawność społeczną. Osoby z zespołem Aspergera mogą mieć problemy w komunikacji z innymi ludźmi, nieco inaczej funkcjonuje ich wyobraźnia. W inny, bardzo dosłowny sposób rozumieją język mówiony. Trudniej adaptują się w nowej sytuacji, miejscu, warunkach. Po swoim wykładzie M. Hersh odpowiadała na liczne pytania uczestników konferencji.

do góry