Strona główna/Urząd/Aktualności/„Jesienne Impresje Muzyczne” na Święto Niepodległej

„Jesienne Impresje Muzyczne” na Święto Niepodległej

Aktualności 12 Listopada 2013

Wczoraj w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny w wyjątkowy sposób uczczono Święto Niepodległości.

To piękny i radosny dzień, w którym świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości, pamiętamy o bohaterach walki o wolność, chcemy także łączyć się w radosnym i godnym świętowaniu. Obchody 11 listopada splotły się w Czerwionce-Leszczynach z jubileuszem 85-lecia Orkiestry Miejskiej Dębieńsko. Centrum Kulturalno-Edukacyjne rozbrzmiało wspaniałym koncertem jubileuszowym.

„Wspomnienie wydarzeń z 11 listopada 1918 r. to wyraz pamięci i hołdu dla tych, którzy walczyli o wolność. To pamięć o niezłomności i odwadze kilku pokoleń Polaków, dla których słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” stanowiły najważniejsze wartości w życiu. Niepodległość jest naszą dumą. I choć żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, dziś te wartości wciąż są aktualne. Bądźmy dumni z tego, co osiągnęliśmy, ale odpowiedzialnie budujmy przyszłość” - otwierał uroczystość Burmistrz Wiesław Janiszewski.

Potrzebę jedności Polaków, wspólnoty mieszkańców gminy oraz szacunku dla historii podkreślili także sprawujący mszę świętą w intencji Ojczyzny ks. Michał Matejczyk oraz ks. Piotr Cionaka.

W uroczystości w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w patriotycznym repertuarze zaprezentowały się następujące chóry:

  • Chór „Magnificat” (Czuchów) pod kierunkiem Stefanii Szyp
  • Chór „Rodzina” (Dębieńsko) pod kierunkiem Jadwigi Kowalskiej
  • Chór „Jutrzenka” (Szczejkowice) pod kierunkiem Eweliny Zabłockiej
  • Chór „Cecylia” (Bełk) pod kierunkiem Celiny Cebuli
  • Chór „Hiacynt” (Stanowice) pod kierunkiem Anny Jędrzejak
  • Chór „Angelus” (Leszczyny) pod kierunkiem Anieli Ciołek
  • a także Zespół „Światło” pod kierunkiem Krystyny Zaskórskiej.

Zwieńczeniem wydarzenia był znakomity koncert jubilatki - Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” pod kierunkiem Wojciecha Pukowca.

Występ rozpoczął się od wspólnego wykonania utworów: „My, Pierwsza Brygada” oraz „Ave Verum”. Orkiestra zaprezentowała także utwory: Oregon, A night like this (Orkiestra wraz z solistką Sabiną Kierpiec) , Time to say goodbye (Orkiestra wraz z Iwoną Blachą i Mieczysławem Kierpcem), Alte Kameraden oraz na bis Polkę o orkiestrze.

„Cieszę się, że podczas jubileuszu orkiestry tak wiele wspaniałych talentów mogło się zaprezentować w tym pięknym miejscu. Dzięki Wam, logo „Złoża sukcesu” dziś prawdziwie rozbłysło na scenie. W ten wyjątkowy dzień, kiedy tak wiele mówi się o patriotyzmie, artyści w swoich utworach dali wspaniały przykład miłości do Ojczyzny” - powiedział burmistrz, złożył także gratulacje i podziękowania na ręce Wojciecha Pukowca.

- „Dziękuję, że jesteście z mieszkańcami gminy od 85 lat, dajecie radość i pielęgnujecie wspaniałe śląskie tradycje muzyczne” - dodała Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dalszych osiągnięć artystycznych i kolejnych pięknych jubileuszy życzyli również wicestarosta powiatu rybnickiego Aleksandra Chudzik, przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Marek Profaska oraz licznie - goście wydarzenia.

Pierwsze karty w historii Orkiestry zapisano w roku 1926, kiedy kopalnią kierował dyrektor Kmietowicz. To on, wspólnie z kapelmistrzem Koziełem podjął próbę utworzenia zakładowej orkiestry. Bazowali głównie na pracownikach kopalni, którzy umieli grać na instrumentach dętych. Oficjalnie zespół zadebiutował w 1928 roku. I właśnie ten koncert dał początek kierowanej przez prof. Ponieckiego Orkiestrze Górniczej w Czerwionce. Drugie narodziny Orkiestry miały miejsce po zakończeniu działań wojennych, kiedy szefem Orkiestry został Wilhelm Płonka, dochodziło wtedy do sytuacji kiedy Orkiestra koncertowała w bardzo okrojonym, bo pięcioosobowym składzie. Poprawa nastąpiła w 1948 roku, a już w roku 1959 tworzyło ją ponad 40 osób. W tym czasie Orkiestrą kierowali kolejno Ludwik i Paweł Michalscy. W roku 1960 na 10 lat batutę dyrygenta przejął prof. Franciszek Szyller, pod wodzą którego Orkiestra zaczęła być sławna nie tylko pośród lokalnej społeczności, odniosła wtedy znaczące sukcesy: pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Eliminacjach Orkiestr Dętych oraz drugie i trzecie miejsce w Przeglądach Orkiestr Dętych Zabrzańskiego i Rybnickiego Zjednoczenia Węglowego. Rok 1970 przyniósł zmianę dyrygenta. Został nim Henryk Hahn z Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Prowadził on zespół do końca 1981 r. 11 lat pracy Henryka Hahna z Orkiestrą to okres kolejnych jej sukcesów artystycznych - nagrania dla radia i telewizji. Nowym dyrygentem w 1983 roku został nauczyciel państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku oraz członek Filharmonii ROW Antoni Niewelt. Również pod jego batutą zespół odnosił sukcesy. Na przeglądach zorganizowanych w latach 1984-86 przez Śląski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Leszczynach, Rybniku i Knurowie muzycy z Dębieńska sięgali kolejno po I, IV i III miejsce. Kolejne sukcesy przyszły w latach 1987-1990, kiedy funkcję kapelmistrza objął Stanisław Szary. Pod jego batutą muzycy w 1987 r. na III Przeglądzie Górniczych Orkiestr Dętych w Rudzie Śląskiej zdobyli III miejsce. W 1990r. batutę dyrygencką przejął Marcin Wlach.

W kwietniu 1991 roku dyrygentem Orkiestry Dętej KWK Dębieńsko zostaje Wojciech Pukowiec. Rok później muzycy biorą udział w nagraniu telewizyjnego programu „Tańce polskie - śladami Oskara Kolberga". Na festiwalu Złota Lira w 1993r. w Rybniku Orkiestra zdobywa wyróżnienie, a trębacz Michał Pradela zostaje najlepszym solistą całego festiwalu. Kolejne sukcesy to 3 miejsce podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Katowicach w 1997 roku, oraz zdobycie Złotych Liści w 1998 - najwyższego lauru IV Rewii Orkiestr Dętych w Łaziskach Górnych dla najlepszej orkiestry oraz dla najlepszego dyrygenta.

W 1998 roku wspólnie z solistami ZPiT Śląsk Orkiestra daje wspaniały koncert kolęd. W tym samym roku Orkiestra otrzymuje wyróżnienie w postaci „Karolinki" za całokształt działalności na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W czerwcu 2000 r. bierze udział w Festiwalu w czeskim Zlinie. W tym samym roku na wieść o ogłoszonej likwidacji KWK "Dębieńsko" muzycy orkiestry zakładają Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne "Orkiestra Dębieńsko Czerwionka-Leszczyny". W sierpniu 2002r. Orkiestra bierze udział w XIV Folk Dance Festival Zemplen w węgierskim Satoraljaujhely.

Od 2005r. Orkiestra rozpoczyna współpracę z formacją Mażoretek „Zygzak" w Leszczynach. czego efektem jest m.in. wspólna organizacja corocznego Festiwalu Mażoretek „Parada” Tradycją stają się coroczne koncerty kolęd w wykonaniu orkiestry i solistów. Duży sukces orkiestra odniosła w 2011 roku w dniach 8-10 lipca Orkiestra Miejska „Dębieńsko" oraz Formacja Mażoretek „Zygzak" wzięły udział w „XIX International Festival of Wind Orchestras and Majorette Groups, Jazz Evening" w Mezokowesd na Węgrzech. Po trzech dniach zmagań konkursowych orkiestra kierowana przez Wojciecha Pukowca otrzymała tytuł najlepszej orkiestry zagranicznej Orkiestra występuje również na wszelkiego typu imprezach plenerowych typu: Dni Miasta, Jubileusze, Dożynki, Festyny. Orkiestra pochwalić może się niezwykle imponującym dorobkiem artystycznym. W repertuarze ma zarówno muzykę marszową, kościelną, klasyczną jak również standardy muzyki światowej, filmowej oraz jazzowej. Zespół nagrał dwie kasety i dwie płyty CD. W dorobku orkiestra ma wspólne występy z solistami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", Orkiestry „Vitkovak", zespołu „Trojoki", gwiazdami kabaretowymi Józefem Polokiem i Grzegorzem Stasiakiem.

Orkiestra ma na swoim koncie nagrane dwie kasety i dwie płyty CD.

O Orkiestrze z Czerwionki-Leszczyn napisano cztery prace naukowe, w tym dwie magisterskie.

do góry