Strona główna/Urząd/Aktualności/„Czego aktorzy szukają w bibliotece?” - warsztaty teatralne

„Czego aktorzy szukają w bibliotece?” - warsztaty teatralne

Aktualności 27 Listopada 2017

Świat książek i świat filmu i teatru wcale nie są od siebie oddalone, przenikają się wzajemnie i nawzajem siebie potrzebują. Przekonać o tym mogli się uczestnicy warsztatów teatralnych, które odbyły się 20 listopada w Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach.

 

 

Uczestnicy warsztatów, prowadzonych przez Miłosza Markiewicza, sekretarza literackiego Teatru Śląskiego w Katowicach, mogli przekonać się, że filmy, seriale i spektakle, które większość osób śledzi z zapartym tchem, w wielu przypadkach zaczyna się... od książki. Moment, kiedy zostaje ona przeniesiona na szklany ekran czy deski teatru jest jednak zwieńczeniem długiej pracy. M.Markiewicz rozpoczął warsztaty od krótkiej dyskusji o teatrze – czym jest on dla młodzieży ze szkół naszej gminy, czy często chodzą do teatru, a jeżeli tak, to jakie spektakle wybierają.

 

Uczestniczący w warsztatach uczniowie szkół z terenu Czerwionki-Leszczyn sami mogli przekonać się, że tworzenie scenariusza rozpoczyna się tak naprawdę od prostych zadań, z którymi stykają się także na lekcjach języka polskiego – wypisania czasu i miejsca akcji oraz głównych bohaterów utworu. Młodzież przekonała się, że pozornie tak błahe zadanie rozpoczyna proces, którego zwieńczeniem jest gotowy scenariusz. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć również rozmów o książkach czy lekturach szkolnych, które chociaż początkowo czytane z konieczności, często stają się ulubionymi pozycjami we własnych biblioteczkach każdego z nich.

 

Warsztaty „Czego aktorzy szukają w bibliotece?” były wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu z Magdaleną Zawadzką, które odbyło się w 25 listopada, w ramach projektu „Pre_tekst: od książki do sztuki”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Czerwionce-Leszczynach, wspólnie z Fundacją Szafa Gra.

do góry