Strona główna/Urząd/Aktualności/„Śląskie śpiewanie” w Czerwionce-Leszczynach

„Śląskie śpiewanie” w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 29 Maja 2017

23 maja w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyły się rejonowe eliminacje XXIV Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza, odbywające się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.

Tegoroczna edycja „Śląskiego śpiewania” organizowana jest przez Związek Górnośląski, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz im. Stanisława Hadyny oraz Telewizję TVS. W eliminacjach w Czerwionce wzięło udział dwudziestu sześciu wykonawców, którzy zaprezentowali przygotowane utwory. Na scenie CKE wybrzmiały najbardziej znane i lubiane śląskie pieśni – wśród nich między innymi „Karolinka”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Koziery bych tańcowała” czy „Piekła baba chleb”.

„Mieszkamy na Śląsku i w piękny sposób kultywujemy śląskie tradycje, a jedną z nich jest śpiew. Ten region słynie ze znakomitych utworów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Cieszę się, że Przegląd „Śląskie śpiewanie” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców Śląska” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, otwierając tym samym Rejonowe Eliminacje XXIV Regionalnego Przeglądu Pieśni.

Przegląd „Śląskie śpiewanie” organizowany jest od 1993 roku. Początkowo kierowany był jedynie dla dzieci, z czasem jednak zmienił swoją formułę, dopuszczając do rywalizacji osoby dorosłe. Zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Udział w Przeglądzie to nie tylko rywalizacja o nagrody. Posiadający ponad dwudziestoletnią tradycję Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru oraz jego interpretacji i opracowań muzycznych. Jego uczestników jednoczy chęć podtrzymania regionalnych tradycji muzycznej, odkrywania na nowo bogactwa, piękna i szlachetności śląskiej pieśni, w tym utworów i kompozycji Stanisława Hadyny. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną.

Występy solistów, duetów i zespołów prezentujących się na scenie oceniali: Piotr Hankus, reprezentujący Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Joanna Pudełko ze Związku Górnośląskiego w Katowicach oraz Wojciech Pukowiec, reprezentujący Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Gościem honorowym eliminacji rejonowych była Janina Dygacz, żona profesora Adolfa Dygacza. Jury, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, zachowanie gwary, walory wokalne, akompaniament, walory taneczne (w odpowiedniej kategorii) oraz ogólny wyraz artystyczny przedstawiło swój werdykt. Do przeglądu finałowego, który odbędzie się 9 czerwca w siedzibie zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie zakwalifikowali się:

Soliści:

Ewa Olszowska i Michał Albrecht (duet) – POPP przy Szkole Podstawowej nr 8 w Czerwionce-Leszczynach,

Leon Strzelecki – Szkoła Podstawowa nr 16 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Rybniku,

Zofia Papiernik – Przedszkole nr 11 im. Jana Brzechwy w Czerwionce-Leszczynach,

Zuzanna Okseniuk – POPP przy Szkole Podstawowej nr 8 w Czerwionce-Leszczynach,

Jakub Michalik – Przedszkole nr 8 „Krasnala Hałabały” w Czerwionce-Leszczynach

Zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne:

Zespół „Karolinki” - Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Świerklanach,

Zespół Śpiewaczy „Lipowianki” - Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej,

Zespół Śpiewaczy „Karolinki” - Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach

 Chóry:

Chór „Leszczynki” POPP przy Zespole Szkół nr 1 w Czerwionce-Leszczynach

 Wyróżnienia (bez kwalifikacji do przeglądu finałowego):

Marta Wencel – Zespół Szkół nr 5 w Bełku

Julia Hajduk – POPP przy Szkole Podstawowej w Stanowicach

Popisy młodych artystów oklaskiwali: Wiesław Janiszewski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Aleksandra Chudzik, Pełnomocnik ds. społecznych, Mariola Czajkowska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, jak również nauczyciele i bliscy występujących.

top_baner
do góry