Strona główna/Urząd/Aktualności/Światy poetyckie ks.Jerzego Szymika – konferencja literacka

Światy poetyckie ks.Jerzego Szymika – konferencja literacka

Aktualności 27 Listopada 2017

24 listopada odbyła się konferencja literacka „Światy poetyckie ks. Jerzego Szymika” zorganizowana przez Zakład Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

 

Gościa specjalnego konferencji, księdza Jerzego Szymika, oraz prelegentów powitał Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Wiesław Janiszewski: „Chciałbym, żeby dzisiejsze, kolejne już spotkanie literackie upłynęło przy serdecznej atmosferze. Ksiądz Jerzy pochodzi z niedalekiego Pszowa, więc mam nadzieję, że w Czerwionce-Leszczynach poczuje się jak w domu” - mówił Burmistrz.

 

„To miejsce jest dla nas szczególne i niebywale ważne. To tutaj wszystko się zaczęło – wszystkie konferencje, „Dialogi Regionów”, to także tutaj nasz przyjaciel Stanisław Krawczyk zaczynał wszystkie swoje ważne projekty. Cieszę się więc, że po raz kolejny możemy tu być” - przekonywał profesor Marian Kisiel, który poprowadził piątkową konferencję. Profesor wręczył również Burmistrzowi książkę „Światy poetyckie Feliksa Netza”, będącą efektem konferencji, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach wiosną tego roku.

 

Podczas konferencji ks. Jerzy Szymik nie tylko przysłuchiwał się wystąpieniom kolejnych prelegentów, przeczytał również kilka ze swoich wierszy. Jednym z nich, zatytułowanym „Być śląskim księdzem” jak sam przyznał, przedstawił się zgromadzonym słuchaczom, bo bardzo dobrze określa on jego samego:

 

„Być śląskim księdzem

 

Nie spod figowców

ani spośród gęstych koron sykomor,

ani ze szpaleru cyprysów nas wezwał.

My jesteśmy spod cherlawych brzózek,

spod lękliwych topoli, ze środka konających lasów świerkowych.

 

Wielu z nas lepiej zna kąkol niż pszenicę,

bo dorastaliśmy wśród bladych łąk i kopalnianych stawów.

 

Szedł skrajem familoków

jak pękniętym jarem Pustyni Judzkiej

i wyraźnie potrzebował naszej pomocy

Wołał nas.

 

Rozumieliśmy z tego niewiele,

a jednak najważniejsze:

że Jemu się nie odmawia

Dlatego

 

dołączyliśmy do tamtych,

nie wiedząc;

 

że oto spełnia się marzenie

śląskich chłopaków:

 

mieć mocne życie,

nie dać się bele czymu, chronić bezbronnych,

wybierać Boga.

 

Idziemy za nim.

Całymi latami oglądaliśmy jedynie Jego plecy

Ale teraz pod wieczór,

coraz częściej zdaje się odwracać głowę.

 

jakby nas liczył,

jakby pytał, czy nadal może na nas liczyć,

jakby liczył dni, kiedy ujrzymy go twarzą w twarz, jakim jest.

 

Póki co, pocę się,

jakbym krwawił”

 

 

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów: "O dwóch rzeczywistościach: "sacrum" i "profanum" na przykładzie kulku wierszy ks. Jerzego Szymika", "Pszów - punkt, w którym "gęstnieje życie". Przestrzenne aspekty poezji ks. Jerzego Szymika", "Śląski Hamlet ks.Jerzego Szymika", "W szkole życia wciąż błąkam się. Metafora szkoły w poezji ks.Jerzego Szymika" oraz "Kobiety w poezji ks.Jerzego Szymika". M.Kisiel zaprosił również wszystkich na kolejną konferencję, która odbędzie się wiosną 2018 roku, a która dotyczyć będzie twórczości Edwarda Zymana, poety, prozaika, krytyka literackiego, publicysty i wydawcy.

do góry