Strona główna/Urząd/Aktualności/Świętowano dożynki

Świętowano dożynki

Aktualności 15 Września 2015

We wszystkich sołectwach, a także dzielnicach – Czuchowie i Dębieńsku świętowano dożynki. Uroczystości zaczynają się od mszy świętych sprawowanych w lokalnych kościołach, kończą zaś wspólnym biesiadowaniem. Łączy je także symboliczne przekazywanie przez starostów dożynek na ręce przedstawicieli władz samorządowych chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów.

 

Zwieńczeniem dożynkowych obchodów, które rozpoczęły się 30 sierpnia w Książenicach i Szczejkowicach była uroczystość w Bełku, gdzie świętowano w minioną niedzielę - 13 września.

 

Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Piotr Cionaka i były wikariusz, ks. Witold Psurek, zaś starostami dożynek byli Stanisława i Andrzej Ptak. Prócz burmistrza Wiesława Janiszewskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Bernarda Strzody, władze samorządowe były tu reprezentowane przez Grzegorza Wolnika – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego. W uroczystościach uczestniczyła także pełnomocnik burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, samorząd powiatowy reprezentował radny Eugeniusz Adamiec, zaś lokalny - radna Jolanta Szejka, zarazem sołtys Bełku, oraz sekretarz Urzędu Gminy i Miasta Józef Zaskórski.

Na scenie Słonecznego Planu pięknie zaprezentowały się dzieci z miejscowego przedszkola. Mieszkańcy bawili się także podczas występu Kapeli Ludowej „Jetelinka” oraz karaoke i dyskoteki. Zadbano o szereg atrakcji dla najmłodszych.

Dożynki są ważnym elementem promocji materialnego i kulturalnego dorobku regionalnych środowisk rolniczych. Święto plonów obchodzone w naszej gminie sprzyja także pielęgnowaniu lokalnych tradycji, wymianie zawodowych doświadczeń oraz wyzwalaniu cennych inicjatyw i - co ważne - pozwala na integrację społeczności dzielnic i sołectw.

 

do góry