Strona główna/Urząd/Aktualności/Święto społeczności szkolnej SP nr 5

Święto społeczności szkolnej SP nr 5

Aktualności 1 Marca 2018

Wczoraj w wypełnionej po brzegi sali CKE w Czerwionce-Leszczynach odbyło się środowiskowe spotkanie uczniów, pracowników, rodziców oraz przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 5. Ponieważ placówka pod koniec ubiegłego roku uzyskała prestiżowy, Krajowy Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”, motywem przewodnim spotkania społeczność szkolna uczyniła właśnie troskę o dobre samopoczucie i prawidłową kondycję.

 

Wszystkich gości powitała dyrektor SP nr 5 – Małgorzata Marciniak, wyrażając swą wdzięczność za liczne przybycie oraz zapraszając do podziwiania talentów uczniów.

„W 2002 roku rozpoczęliśmy starania o certyfikat szkół promujących zdrowie. Małymi krokami zdobyliśmy ten certyfikat, zarówno dla ówczesnego gimnazjum, jak i szkoły podstawowej. Kiedy w 2006 roku połączyliśmy się w Zespół Szkół, ponownie odnowiliśmy certyfikat. Poprzez liczne działania prozdrowotne, ekologiczne, jeszcze raz, w 2016 roku powiedzieliśmy sobie wspólnie, zarówno uczniowie, rodzice i nauczyciele, że postaramy się zdobyć ten najwyższy certyfikat - Krajowy Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie. Udało nam się to 5 grudnia” – wyjaśniła M. Marciniak.

Mariusz Marszałek, Przewodniczący Rady Rodziców dodał: „Motywem przewodnim naszego programu uczyniliśmy więc zdrowie. Uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali scenki, piosenki, tańce, recytacje i popisy muzyczne”.

Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy. Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły.

 

Gratulacje na ręce organizatorów wydarzenia złożyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Naczelnik Wydziału Edukacji w UGiM Czerwionka-Leszczyny Iwona Flajszok, a także Przewodniczący Rady Dzielnicy Czerwionka Centrum Adam Grzegorzyca.

„Chciałabym przede wszystkim podziękować, ale także pogratulować – z jednej strony otrzymania Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie, ale także dlatego, że dzisiaj prezentujecie się nam od najlepszej strony, jako szkoła współpracująca ze środowiskiem, w której rodzic jest jednym z podmiotów szkoły, decydującym o tym, co w szkole się dzieje i współtworzącym wszystko, co jest związane z funkcją szkoły. Szkoła to nie tylko miejsce do nauki. Często, to także miejsce, które w dużej mierze staje się dla dziecka częścią domu rodzinnego” – powiedział burmistrz W. Janiszewski.Uczniowie szkoły - od najmłodszych po najstarszych - przedstawili dla zgromadzonych gości bardzo bogaty program artystyczny, na który składały się: piosenki, skecze, wiersze, śląskie recytacje, i czarujące występy o tematyce świątecznej i zimowej, a także brawurowe popisy taneczne. Łącznie ponad trzystu uczniów zaprezentowało się na deskach sceny CKE.

W przygotowanie uroczystości włączyła się również aktywnie Rada Rodziców, która przygotowała dla zebranych widzów cegiełki i pierniczki, a dla występujących uczniów słodki poczęstunek.

Piękna uroczystość była efektem wspólnej pracy i zaangażowania zespołu nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły, którzy po raz kolejny pokazali, jakim dysponują potencjałem i jak wspaniale potrafią współpracować i się uzupełniać.

do góry