Strona główna/Urząd/Aktualności/Święto plonów 2011

Święto plonów 2011

Aktualności 30 Sierpnia 2011

Miniona niedziela upłynęła pod znakiem dożynek.

Święto plonów uroczyście obchodzone było w sołectwie Szczejkowice.

Dożynki rozpoczęły się od przejścia barwnego korowodu do kościoła, gdzie odbyła się dziękczynna Msza święta. 

Korowód poprowadzili starostowie dożynek – w tym roku – Elżbieta i Franciszek Polok. Małżeństwo z tradycyjnych rodzin rolniczych, zajmujące się głównie uprawą zbóż. "Państwo Polokowie są właścicielami jednego z największych gospodarstw rolnych w naszej wsi – wyjaśnia sołtys Szczejkowic, Ryszard Bluszcz. - Podczas dziękczynnej Mszy św. starostowie przekazali symboliczne 4 bochenki chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów. Pierwszy został złożony na ręce księdza proboszcza, drugi na ręce burmistrza W. Janiszewskiego, trzeci – wicestarosty powiatu rybnickiego A. Chudzik, a czwarty – posła M. Krząkały" - wyjaśnia sołtys.

Popołudniowe atrakcje przygotowane przez organizatorów dożynek w Szczejkowicach tłumnie przyciągnęły mieszkańców gminy.

Przygotowano konkursy, gry i zabawy dla dzieci, występy artystyczne, loterię fantową. 

"Bezpłatnie można było także skosztować tradycyjnych śląskich specjałów – chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym i wyśmienitego kołocza" - dodaje sołtys Ryszard Bluszcz.

Dzieci chętnie korzystały z trampoliny, dmuchanych zjeżdżalni i bezpłatnych przejazdów bryczką.

Zabawa przy Wiejskim domu Kultury zakończyła się przed północą.

Również w niedzielę świętowali rolnicy z całego powiatu rybnickiego. W tym roku gospodarzem dożynek powiatowo-gminnych była gmina Gaszowice.

Podczas uroczystości odbył się tradycyjnie konkurs na najlepszą koronę i najpiękniej udekorowany wóz dożynkowy, w którym wzięły udział wszystkie gminy powiatu rybnickiego. "Największe uznanie jurorów zdobyły efekty pracy mieszkańców naszej gminy - wyjaśnia sołtys Bełku, Jolanta Szejka. - Żniwna korona przygotowana została przez przedstawicielki dzielnicy Dębieńsko, a o piękne przystrojenie wozu zadbali bełkowianie". Na wozie zaprezentowano dawne sceny z wiejskiej kuchni – kiszenie kapusty, wyrabianie masła, pranie na waszbrecie i maglowanie. Staraliśmy się dopracować wszelkie szczegóły i zadbać o szczególną atrakcyjność naszego wozu. Zaprezentowaliśmy nawet pokaz lotów gołębi" – dodaje J. Szejka.

To nie ostatnie atrakcje dożynkowe. Na zbliżające się uroczystości zapraszają Dębieńsko, Palowice, Stanowice, Przegędza i Bełk.

Szczegóły na plakatach:

www.mokcl.pl 

Zaproszenie na uroczystości dożynkowe organizowane na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny:

http://www.youtube.com/user/CZERLESZ#p/a/u/0/Z74sFmkcL4c 

top_baner
do góry