Strona główna/Urząd/Aktualności/Święto Niezapominajki w Stanowicach

Święto Niezapominajki w Stanowicach

Aktualności 20 Maja 2013

15 maja obchodzony jest Dzień Niezapominajki. To święto, którego celem jest promowanie walorów przyrody oraz przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej kraju. Drugim celem Dnia Niezapominajki jest zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Dziedzictwo przyrodnicze bardzo mocno splata się z kulturowym. Te wyjątkowe obchody zapoczątkował w naszym kraju w 2002 r. nieżyjący już Andrzej Zalewski, dziennikarz prowadzący audycję Ekoradio w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Inicjatorami zorganizowania obchodów Święta Niezapominajki w naszej gminie są Aurelia i Robert Kowolowie. Uroczystości, których celem było pielęgnowanie pamięci o nieżyjących osobach, szczególnie ważnych dla naszej społeczności, odbyły się po raz pierwszy w ubiegłym roku w sołectwie Bełk. W minioną środę – 15 maja w Stanowicach podczas pięknego i wzruszającego wydarzenia wspomniano sześcioro stanowiczan.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny W. Janiszewski, wicestarosta Powiatu Rybnickiego A. Chudzik, zastępca burmistrza A. Raudner, dyrektor MOK-u M. Czajkowska, proboszcz parafii w Stanowicach ks. E. Durczok, sołtys Stanowic S. Breza, oraz G. Osysek, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Stanowice.


Druga wymowa święta jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych. "Często obruszamy się, słysząc o sprowadzaniu do naszego kraju tradycji zaczerpniętych z innych państw. Uważam, że niepotrzebnie. Święto Niezapominajki przenosimy przecież na naszą własną kulturę. Dzięki tym pięknym uroczystościom mamy dziś okazję wspomnieć osoby, które nam są najbliższe – mówiłaAleksanda Chudzik, wicestarosta Powiatu Rybnickiego. - Widzę, że na sali zgromadziło się wiele młodych osób. Ci ludzie, być może za kilka lat, wyjadą poza naszą gminę, czy nawet kraj. Zamieszkają daleko, ale będą pamiętać o swoich korzeniach i o osobach, które dla ich rodzinnej ziemi szczególnie się zasłużyły.  Wspominamy dziś grono wybitnych stanowiczan. Wspominamy z ogromną tęsknotą właśnie za to, kim byli dla nas. Nasza pamięć im się należy. Dziękuję za zorganizowanie tych uroczystości i mam nadzieję, że będą one obchodzone także w kolejnych latach w naszej społeczności".


Podczas wydarzenia wspomniano i uhonorowano: Genowefę Herman, radną, sołtys Stanowic, społecznika, sołtysa Franciszka Blindę, pierwszego proboszcza stanowickiej parafii księdza profesora Edmunda Góreckiego, oddanego społeczności Stanowic Pawła Chlubka, wyróżnionego w 2006 roku statuetką "Karolinka" w uznaniu zasług dla rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, inicjatora wielu ważnych przedsięwzięć społeczno-gospodarczych Ludwika Dragę, pedagoga, działacza związkowego, inicjatora budowy szkoły Alojzego Macheja.

Pamiątkowe wyróżnienia wręczono rodzinom zmarłych.

"Jestem mile zaskoczony zorganizowaniem tak wspaniałej uroczystości – powiedział ks. proboszcz Eugeniusz Durczok. - Niezapominajka to prosty i skromny kwiat, ale jakże piękny. Tacy też byli ludzie, których dziś wspominaliśmy. Żyli po to, by dzielić się dobrem. Cieszę się, że wspólnota stanowicka o nich nie zapomina".


top_baner
do góry