Strona główna/Urząd/Aktualności/Święto Niepodległości oczami dzieci

Święto Niepodległości oczami dzieci

Aktualności 10 Listopada 2011

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie  
 a na tej fladze biel jest i czerwień.
 Czerwień to miłość,
 biel to serce czyste
 - piękne są nasze barwy ojczyste.


Od wspólnej recytacji wiersza "Barwy Ojczyste" Czesława Janczarskiego grupa "Rozśpiewanych słowików" z Przedszkola nr 10 rozpoczęła dzisiejszą wizytę w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. 
W ramach zajęć poświęconych tematyce patriotycznej - poznawaniu swojego kraju oraz miejscowości - Urząd odwiedziła także wczoraj grupa "Wesołych słoników" z Przedszkola nr 10.


"Tydzień poprzedzający Święto Niepodległości przeznaczamy na szereg zajęć związanych z poznawaniem symboli naszego kraju oraz ich znaczenia, a także najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski. Edukacja patriotyczna to także poznawanie swojej małej ojczyzny – Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny" - wyjaśniają wychowawczynie grup - Izabela Gendarz i Danuta Szmandra.

Przedszkolaki m.in. kolorowały godło państwowe, wyklejały herb gminy, uczyły się wierszy i piosenek dotyczących naszego kraju, przygotowywały specjalne biało-czerwone kotyliony oraz odwiedziły UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Dzieci spotkały się z sekretarzem UGiM Józefem Zaskórskim, który przybliżył im strukturę UGiM w Czerwionce-Leszczynach oraz zakres zadań realizowanych przez pracowników urzędu. Przekazał także najważniejsze informacje dotyczące gminy. Kornelia Warzecha opowiedziała małym gościom w jakich sytuacjach mieszkańcy odwiedzają podległy jej Urząd Stanu Cywilnego i jakie formalności mogą w nim załatwić.
Dzieci z chęcią przekonały się jak wygląda uroczystość zawarcia związku małżeńskiego. Spore wrażenie zrobił także na przedszkolakach strój, który założyła K. Warzecha. Z uwagą oglądały togę i łańcuch.

Naczelnik wydziału spraw obywatelskich Teresa Zawalska opowiedziała przedszkolakom do czego służy dowód osobisty, pokazała też ogromne kartoteki oraz elektroniczną bazę danych, w której znajdują się ważne informacje o wszystkich mieszkańcach.
Goście odwiedzili także wydział urbanistyki i architektury. Naczelnik wydziału – Lucyna Król zaciekawiła maluchy przedstawiając położenie gminy na mapach. Opowiedziała także o bardzo starych, ale pięknych i cennych budynkach - zabytkach znajdujących się na terenie naszej miejscowości. Wiele z przedstawionych miejsc maluchy już znały, pozostałe postanowiły wkrótce odwiedzić. Pomocne podczas planowanych wycieczek będą z pewnością informatory i foldery dotyczące najbliższej okolicy, które przedszkolaki otrzymały z rąk pracowników urzędu. 

Do poznawania walorów najbliższej okolicy zachęcić mają także przekazane na ręce wychowawczyń egzemplarze gry promocyjnej "Wszędobyl w powiecie rybnickim".
Wszystkie przedszkolaki odwiedzające urząd skorzystały ze słodkiego poczęstunku, otrzymały także kredki i kolorowanki z logo gminy. A maluchy wręczyły pracownikom urzędu wykonane przez siebie laurki z podziękowaniami.

do góry