Strona główna/Urząd/Aktualności/Święto Makówek już za nami

Święto Makówek już za nami

Aktualności 18 Grudnia 2017

Sobotni wieczór upłynął w Czerwionce pod kątem Makówek. Po raz kolejny gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy zadbały o to, aby podczas Święta Makówek odbywającego się na osiedlu Familoków każdy mógł skosztować tego wyjątkowego deseru.

 

 

„Cieszę się, że już po raz kolejny spotykamy się na corocznym Święcie Makówek, w tym wyjątkowym czasie poprzedzającym te najpiękniejsze święta w roku. Już dziś pragnę życzyć Wam, aby upłynęły one w spokojnej, rodzinnej i ciepłej atmosferze, a Nowy Rok przyniósł każdemu z Was wszystko co najlepsze” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Do życzeń Burmistrza przyłączyli się Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Wiceprzewodniczący Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik. Na scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola nr.10 im Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach prezentując wyjątkowy „Taniec Aniołów” oraz piosenki „Jest taka noc” i „Zostań Jezu mym braciszkiem”. Świąteczny układ taneczny zaprezentowała również formacja taneczna Zygzaczek. Młodzi artyści, którym w występach nie przeszkodził nawet mróz, zostali nagrodzeni gromkimi brawami zgromadzonej publiczności, będącej pod ogromnym wrażeniem wszystkich występów.

 

Jarmark bożonarodzeniowy w Czerwionce-Leszczynach to przede wszystkim okazja do degustacji niepowtarzalnego deseru jakim są makówki. Co roku gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują go ogromne ilości, tak, aby nie zabrakło ich dla nikogo, kto zdecyduje się tego dnia odwiedzić czerwieńskie osiedle Familoków. Mak, bułka, bakalie, mleko, masło – wyliczają gospodynie zapytane o przepis na makówki, jednak szybko dodają, że tak naprawdę każda z nich robi makówki na swój własny sposób, dlatego każde są inne. Tradycyjnie jak co roku, podczas jarmarku mieszkańcy mieli okazję wygrać choinki, zakupić wyjątkowe ozdoby świąteczne na stoiskach z rękodziełem artystycznym, zaś najmłodsi – spotkać się ze świętym Mikołajem, który nagradzał ich słodkościami. Na wszystkich czekała również świąteczna fotobudka.

 

 

Wszystkim zgromadzonym na placu rekreacyjnym świątecznym repertuarem czas umilał zespół Chwila Nieuwagi oraz Kapela z Naszego Miasteczka.

 

 

do góry