Strona główna/Urząd/Aktualności/Świąteczne wydarzenia w Czerwionce-Leszczynach

Świąteczne wydarzenia w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 28 Grudnia 2012

22 grudnia w sołectwie Stanowice odbył się pierwszy bieg świąteczny zorganizowany przez Grupę Biegową Luxtorpeda Czerwionka o nazwie "Bieg po moczkę i makówki".

W niezwykle barwnym wydarzeniu wzięło udział 75 zawodników, nie tylko z najbliższej okolicy - pojawili się też biegacze z Gliwic, Kędzierzyna-Koźla, Sosnowca czy Świętochłowic. 
Trasa biegu liczyła 10 km. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Kusidło z Rybnika, z czasem 00:42:31, a spośród mężczyzn Marcin Ciepłak z Rybnika , z czasem 00:34:03. Najlepsi otrzymali Puchary Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. 
Gratulacje uczestnikom biegu składał sołtys Stanowic Stanisław Breza.

W ramach imprezy organizatorzy zaproponowali także konkurs na najlepsze przebranie uczestnika biegu. I tutaj również dominowały akcenty bożonarodzeniowe. Każdy z zawodników po przekroczeniu linii mety otrzymał ręcznie robiony medal z piernika.
Spośród wszystkich biorących udział w zawodach rozlosowane zostały nagrody, m.in. albumy wydane z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce-Leszczynom.

"Po biegu przyszła oczywiście pora na wyczekiwane potrawy - moczkę i makówki. A ponieważ wielu uczestników wydarzenia kosztowało świątecznych deserów po raz pierwszy - zainteresowani mogli otrzymać także przepis na owe potrawy. Była też gorąca kawa i herbata" - relacjonuje Michał Toman z Luxtorpedy.

"Impreza spotkała się z jak najbardziej pozytywną reakcją środowiska biegaczy, co bardzo nas cieszy i motywuje do dalszej pracy. Stowarzyszenie Grupa Biegowa Luxtorpeda Czerwionka chciałoby podziękować wszystkim zaangażowanym: sponsorom, wolontariuszom zabezpieczającym trasę, oraz przede wszystkim biegaczom! Bez Was ta impreza nie odbyłaby się! Zapraszamy- miejmy nadzieję – w przyszłym roku" - dodaje Jakub Pawliszyn z GB Luxtorpeda.

O godz. 18.00 na terenie hali w Czerwionce już po raz czwarty odbyło się "Święto makówek". W festiwalu makówkowych smaków można było skosztować różnorodnych odmian tego świątecznego deseru przygotowanych oczywiście przez osiem Kół Gospodyń Wiejskich z naszej miejscowości. Poza tradycyjnymi, były również makówki włoskie – z makaronem i orzechami, makówki kawowe, piernikowe, czekoladowe, z kokosem, budyniem i wiele innych. 

O piękną świąteczną oprawę artystyczną wydarzenia zadbały dzieci z Przedszkola nr 6 "Pod jarzębiną", Przedszkola nr 7 "Skarbnikowa Willa" i Przedszkola nr 10 im. J. Tuwima oraz z Zespołu Szkół nr 2. Na scenie wystąpiły również Claudia i Kasia Chwołka. Zagrała także kapela "Trzy ofiary". 
Imprezę prowadzili - Dawid Salamon oraz Mariusz Michalski. Tradycyjnie, podczas "Święta makówek" w ręce mieszkańców Czerwionki-Leszczyn trafiło aż 100 choinek.

Ponieważ Boże Narodzenie to czas dzielenia się radością i nadzieją podczas wydarzenia przeprowadzono również zbiórkę środków na rzecz chorego na artogrypozę Damianka Popiółkieiwcza. 

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny dziękuje za pomoc w z zorganizowaniu wydarzenia: Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, pracownikom UGiM, MOK-u, ZDiSk-u, Świetlicy Terapeutyczno-Środowiskowej, OSP Czerwionka, dyrekcji, pracownikom i przedszkolakom z Przedszkola nr 6, Przedszkola nr 7 i Przedszkola nr 10 oraz dyrekcji, pracownikom i uczniom Zespołu Szkół nr 2.

Więcej: http://gbluxtorpeda.org/

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.478536155528612.102501.100001166957071&type=3

http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/22-grudnia-1830/9501472

do góry