Strona główna/Urząd/Aktualności/Śląskie tradycje wielkanocne w Czuchowie

Śląskie tradycje wielkanocne w Czuchowie

Aktualności 26 Marca 2013

Świąteczny nastrój w miniony weekend zapanował także w Czuchowie. Wszystko za sprawą pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które już po raz czwarty przygotowały, pięknie udekorowały i suto zastawiły stoły wielkanocne w Świetlicy Dzieci i Młodzieży.

Wyjątkowym gościem "Stołu Wielkanocnego" był Marek Szołtysek, pisarz, dziennikarz, historyk, autor wielu książek o tematyce śląskiej.

"Od tego wydarzenia zorganizowanego trzy lata temu rozpoczęła się nasza działalność" – przypominała Urszula Sędzik, szefowa czuchowskiego KGW.

Przez ten czas czuchowskie koło zdobywając nowe członkinie poszerzyło swoje szeregi i – warto podkreślić - pozyskało także wielu entuzjastów na terenie całej gminy.

"Jak tu nie zachwalać naszych gospodyń skoro przygotowany przez nie stół wielkanocny robi takie wrażenie. Aż dech w piersiach zapiera" - komentowali goście.

Na pięknie udekorowanym stole były więc paschy, śląskie kopy, makowce, serniki, mazurki, ciasta ozdobione akcentami wielkanocnymi, babki, ciasteczka w kształcie zajączków, jajek i kurczaczków, a także sałatki i wykwintne kanapki.

O potrzebie kultywowania śląskich zwyczajów wielkanocnych opowiadał gość specjalny uroczystości Marek Szołtysek.
Nie zabrakło więc opowieści o zajączku, śmierguście, kolędowaniu z klekotką, żurowej środzie, wyglądzie i dekorowaniu tradycyjnej śląskiej palmy wielkanocnej.
Specjalnie na tę okazję czuchowskie gospodynie przygotowały także śląski goik wielkanocny – zielone drzewko kolorowo udekorowane wstążkami. 

Mieszkańcy dzielnicy odwiedzali świetlicę, podziwiając i bezpłatnie degustując efekty pracy pań z Koła Gospodyń Wiejskich aż do niedzielnego popołudnia. Już w przededniu świąt każdy mógł liczyć na prawdziwą gościnę.

top_baner
do góry