Strona główna/Urząd/Aktualności/Śląskie śpiewanie. Eliminacje w Czerwionce-Leszczynach

Śląskie śpiewanie. Eliminacje w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 20 Marca 2013

Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwione-Leszczynach, odbyły się się eliminacje rejonowe XX Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza. 

"Śląskie śpiewanie" to jeden z najważniejszych i najciekawszych konkursów poświęconych kulturze naszego regionu. Jego celem jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych, poznawanie ludowego repertuaru, utrwalanie gwary oraz przypominanie bogactwa i różnorodności strojów. 

Jurorami eliminacji w Czerwionce-Leszczynach byli: Janina Lipińska -Dygacz, Marek Piotrowski oraz Wojciech Pukowiec.  
"Wciąż jest wielu chętnych do śpiewania śląskich piosenek. Cieszy nas zainteresowanie konkursem, zwłaszcza przez najmłodszych wykonawców" - komentowała J. Lipińska-Dygacz.

W eliminacjach wzięło udział 160 uczestników z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Ornontowic, Rybnika i Świerklan. Łącznie 30 podmiotów wykonawczych, wśród nich soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry. 

Jury oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, ogólny wyraz artystyczny.

Do grona półfinalistów zakwalifikowano:

Solistka
Matylda Wajner
Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół "Przygoda" w Rybniku

Duet
Karolina Świder i Emilia Mosgalik
Przedszkole Nr 7 
im. Skarbnikowa Willa w Czerwionce-Leszczynach

Solistka
Sonia Piontek
Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej przy ZS Nr 1 w Czerwionce- Leszczynach

Duet wokalny Piotr Tkocz i Filip Strzelecki
Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 6 w Rybniku

Zespół Wokalny "Gwiazdeczki"
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ornontowicach

Duet Julia Siedlaczek i Alicja Wajszczyk
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ornontowicach

Duet Nina Dziwoki i Oliwia Kłosek
Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół "Przygoda" w Rybniku

Zespół wokalny "Gaudeo" 
POPP przy SP Nr 1 i Gimnazjum w Świerklanach

Solistka 
Jolanta Banasik
MOK Czerwionka-Leszczyny

Zespół Śpiewaczy "Przegędzanki"
MOK Czerwionka-Leszczyny

Zespół Śpiewaczy "Karolinki"
MOK Czerwionka-Leszczyny

Zespół Śpiewaczy "Książeniczanki"
MOK Czerwionka-Leszczyny


Artyści wezmą udział w kolejnym etapie przesłuchań, który odbędzie się w Piekarach Śląskich.


Udział w "Śląskim śpiewaniu" to nie tylko rywalizacja o nagrody. Posiadający już dwudziestoletnią tradycję przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów. 
"Uczestników wydarzenia łączy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznych, a także wielka radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to, sprzyja umacnianiu więzi z kulturą i dziedzictwem regionu – mówi Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach. - Możliwość zorganizowania eliminacji w Czerwionce-Leszczynach uważam za zaszczyt i ogromne wyróżnienie dla naszej placówki" – podkreśla M. Czajkowska.

W roku jubileuszu 20-lecia konkursu oraz 60-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wszystkich miłośników śpiewu ludowego organizatorzy przeglądu zapraszają 2 czerwca 2013 roku do Chorzowskiego Centrum Kultury na wielkie święto śląskiej pieśni ludowej - Koncert Galowy "Śląskiego Śpiewania".

Organizatorami festiwalu są: Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski w Katowicach oraz samorządy miast i gmin - organizatorzy eliminacji rejonowych i przeglądu finałowego.

do góry