Strona główna/Urząd/Aktualności/Śląscy recytatorzy z naszych szkół

Śląscy recytatorzy z naszych szkół

Aktualności 27 Listopada 2015

 

Zespół Szkół nr 3 po raz kolejny był organizatorem powiatowego konkursu recytatorskiego, który odbył się w miniony wtorek w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Temat przewodni recytacji stanowiły gwarowe opowieści o dawnej i współczesnej szkole, konkurs bowiem zorganizowany został w ramach obchodów stulecia „szkoły między familokami”.Na powiatowy konkurs recytatorski do "Starej Piwnicy" w Czerwionce przybyli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz ze swymi opiekunami i rodzicami. "W ten szczególny sposób chcemy uczcić zbliżający się jubileusz placówki, przypomnieć tradycje, ukazać śląskie wartości"- powiedziała, witając uczestników konkursu dyrektor ZS 3 Małgorzata Marciniak. 

Recytatorzy, w swych tekstach, przedstawiali śląską kulturę, opowiadali o szkole dawnej i współczesnej, „ło szkolorzach”, prezentowali piękną gwarę śląską oraz swoje talenty aktorskie i recytatorskie.

Jury w składzie: dyrektor POPP Joanna Rzymanek, przewodnicząca komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp oraz rzecznik UGiM Hanna Piórecka-Nowak oceniając recytatorów, wzięło pod uwagę: dobór tekstu, interpretację i znajomość gwary. 

W kategorii szkół podstawowych III miejsce zdobyli: Antonina Snopek z SP 3 i Bartosz Kłyk z SP 8, II miejsce przyznano Zuzannie Smolarz z SP3, a I – Wojciechowi Plucie z SP 5.

W kategorii szkół gimnazjalnych II miejsce zdobyły: Agnieszka Pluta z G4 oraz Karolina Szala z G1, laureatkami I miejsca zostały: Dominika Szłapka z G4 i Marta Dycha z Gimnazjum w Bełku.


"Na szczęście minęły te czasy, kiedy Ślązacy wstydzili się swej mowy, kiedy gwara była zakazana. Wasza liczna obecność stanowi dowód, że również uczniowie z naszej gminy chcą pielęgnować śląską gwarę" – gratulował uczniom burmistrz Wiesław Janiszewski. „Ta szkoła jest naszą dumą. Jest piękna nie tylko z zewnątrz. Nauczyciele i uczniowie tworzą tu wspaniałą atmosferę” – zwrócił się do organizatorów konkursu burmistrz.

Burmistrz wraz z dyrektor ZS3, jurorami oraz Małgorzatą Pyszny, nauczycielką języka polskiego w ZS3, organizatorką konkursu wręczył laureatom nagrody. Recytatorskie popisy uczniów podziwiała także naczelnik wydziału edukacji UGiM Czerwionka-Leszczyny Iwona Flajszok.

O oprawę artystyczną konkursu zadbali uczniowie ZS3 oraz SP 8 pod kierunkiem nauczycielki muzyki Anny Jędrzejak.

 

 

do góry