#KobietaTo

Aktualności 8 Marca 2018

Od 1 marca w Czerwionce-Leszczynach rozpoczęto odliczanie stu dni, które pozostały do Industriady! To wyjątkowe wydarzenie w tym roku organizowane jest pod hasłem „Industria jest kobietą”. I właśnie kobiety promują tu Industriadę.

 

„Zanim 9 czerwca spotkamy się podczas Industriady na osiedlu Familoków, już teraz chcemy się z Wami – Mieszkankami naszej Gminy poznać bliżej, dlatego zachęcamy Was do wspólnego odliczania dni do Industriady. W jaki sposób? Codziennie, przez sto dni do Święta Szlaku Zabytków Techniki będziemy prezentować na naszym facebookowym profilu zdjęcia kobiet wraz z ich krótkimi przesłaniami, skojarzeniami dotyczącymi kobiet i kobiecości” - wyjaśniają organizatorki akcji z Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Panie są w różnym wieku i reprezentują różne środowiska – to przedsiębiorczynie, dziennikarki, nauczycielki, urzędniczki, sołtyski, harcerki, radne, gospodynie wiejskie, aktywistki.

„Uczestniczki akcji pozują z tabliczką na której interpretują słowa #KobietaTo. Pojawiły się już hasła: siła, dom, rodzina, dzieci, wnuki i prawnuki, miłość, uśmiech, zaradność, praca, temperament, cierpliwość, seks, sarkazm i inne. Codziennie na fanpageu miasta prezentowana jest jedna kobieta z jej hasłem, dodajemy także krótką opowieść na temat bohaterki. Prezentujemy znane i mniej znane, ale na pewno warte odkrycia i zaprezentowania kobiety. Panie posiadają wyjątkowe pasje, doświadczenia życiowe, którymi chętnie się z nami dzielą. W tej sposób powstaje wyjątkowy dziennik poświęcony kobietom z naszej miejscowości. Dostajemy sporo zgłoszeń kobiet, ale również słów wsparcia i aprobaty dla tego nietuzinkowego działania promocyjnego” - wyjaśniają organizatorki.

Lista stu kobiet z naszej miejscowości lub związanych z Czerwionką-Leszczynami nie jest zamknięta. Kobiety, które identyfikują się z tym działaniem, chciałyby wystąpić w kampanii promocyjnej Industriady i jej tegorocznego przesłania, zapraszamy do kierowania swoich zgłoszeń przez Facebooka lub kontaktując się z UGiM (adres e-mail: rzecznik.prasowy@czerwionka-leszczyny.com.pl).W tym roku Industriada ma jeden konkretny cel – postawić bohaterki przemysłowej historii Śląska na pierwszym planie. Przemysł nigdy nie był i nie będzie światem bez kobiet – chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się być dziedziną w której prym wiodą mężczyźni. Kobiety, często przemilczane, ukryte zdecydowanie głębiej i rzadziej odtwarzane – w tym roku to one mają głos, a historie, które opowiedzą, mogą okazać się ciekawsze i bardziej ekscytujące, niż te usłyszane dotychczas.

Również w Czerwionce-Leszczynach pokażemy, jaki ślad w naszej pamięci, a zarazem w historii osiedla patronackiego odcisnęły kobiety. Spojrzymy na nie zarówno jako właścicielki obiektów przemysłowych i kobiet pracujących w tych zakładach, ale również matek, dbających o ciepło domowego ogniska, wychowujących dzieci, a często godzących obie z tych ról.

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia kobiet, które już zostały opublikowane w ramach akcji od 1 do 8 marca.

 1. Elfryda Grzegorzek

  Oto pierwsza z bohaterek naszej nowej kampanii promującej Industriadę, organizowaną we wszystkich obiektach „Szlaku Zabytków Techniki” pod hasłem „Industria jest kobietą”.
  Pani Elfryda Grzegorzek, jedna z najstarszych fotografowanych kobiet. I niech to nie zabrzmi źle, bo celowo wybraliśmy na początek matkę, babcię i prababcię, oddając szacunek dla wieku. Doświadczenie życiowe jest jej atutem. A co jest najważniejsze w życiu wg naszej bohaterki i z czym łączy się dla niej kobiecość? - „Dzieci, wnuki i prawnuki” - wyjątkowa więź międzypokoleniowa. Naszą bohaterkę spotkacie podczas Industriady 9 czerwca na Familokach.

 2. Agnieszka Groborz

  Kobieta to...? Siła! Napisała nasza kolejna bohaterka Agnieszka Groborz. Agnieszka przeprowadziła się do Czerwionki kilkanaście lat temu. Założyła tu rodzinę i – mimo licznych przepowiedni, że to się nie uda – uruchomiła firmę, która świetnie prosperuje. Serce naszej bohaterki skradły też nasze Familoki, więc z Industriadą jest związana od początku festiwalu w naszym mieście. Nie zabraknie jej z nami również 9 czerwca. Przypominamy, że codziennie na FB zamieszczać będziemy zdjęcie kobiety z jej własną interpretacją hasła „Kobieta to...”. W ten sposób odliczamy do Industriady.

 3. Maria Śliwa

  Kobieta to...? Uśmiech! Napisała artystka fotograf Maria Śliwa, bohaterka naszej akcji #KobietaTo. Wspólnie z kobietami odliczamy sto dni do Industriady, organizowanej pod hasłem #IndustriaJestKobieta. Maria Śliwa ma dwa nieodłączne atrybuty – aparat fotograficzny i właśnie uśmiech. To jej znaki rozpoznawcze. Podobno uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje. Dzięki uśmiechowi potrafimy zjednać sobie ludzi, sprawić, że wszystko staje się łatwiejsze i lepsze. Uśmiechajmysię do świata, kobiety! Nie zapominajmy też o tym, aby uśmiechać się do siebie. Jesteśmy tego warte. Doceniajmy się i szanujmy.

 4. Agnieszka Lupa

  Agnieszka Lupa, mieszkanka Starej Kolonii, społeczniczka, aktywistka, lokalna liderka, zawsze gotowa do pomocy i włączania się w liczne, najróżniejsze inicjatywy jest naszą kolejną bohaterką akcji #KobietaTo w ramach #Industriada i #IndustriaJestKobieta. Mało która z nas, ma w życiu zawsze z górki, Aga też zmaga się z różnymi problemami. Mimo wiary w ludzi, podkreśla, jak ważne jest wytyczenie granic i zarezerwowanie przestrzeni tylko dla siebie. Kobieta to ocean, napisała. Dlaczego? Bo to tajemnicza, nieodgadniona, silna indywidualistka, kieruje się własnymi zasadami, budzi podziw, przyciąga uwagę, fascynuje... A może kobiety na życie patrzą, jak na ocean – zagrożenie czy możliwości? Zostajemy na brzegu czy zdobywamy się na odwagę, by wskoczyć na głęboką wodę? Dobrych wyborów.

 5. Zofia Dymorz

  „Kobieta to praca” - powiedziała bez zastanowienia Pani Zofia Dymorz i dodała: „Dom, dzieci, mąż, praca zarobkowa – od rana do nocy robota”. Toniemy w licznych obowiązkach, walcząc ze stereotypami, realizując ambicje, do których mamy prawo i troszcząc się o najbliższych. Jak i jakim kosztem współczesnej kobiecie udaje się łączyć rozwój zawodowy z prowadzeniem domu? Czy jest nam trudno? W kim mamy wsparcie?
  Drogie Panie, wspólnie z Wami odliczamy do #Industriada. W tym roku organizujemy ją pod hasłem #IndustriaJestKobieta.
  Dziękujemy za Wasz udział w tej akcji promocyjnej, za słowa wsparcia i za włączanie się w przygotowanie Industriady. Nasza Industriada zawsze obfituje w atrakcje, nie inaczej będzie w tym roku! Zapraszamy za 96 dni, czyli 9 czerwca na Familoki.

 6. Anna Guzior-Rutyna

  Kobieta to miłość. Jakżeby inaczej. Poznajcie Annę Guzior-Rutynę, naszą lokalną swatkę. Ania jest kolejną bohaterką akcji #KobietaTo, w ramach #IndustriaJestKobieta. Ta energiczna, odważna, z apetytem na życie kobieta, po kilku latach zmarnowanych w pracy, która nie przynosiła jej satysfakcji stwierdziła: „Chcę założyć biuro matrymonialne”. W czasach, gdy umawiamy się na randki przez internet, jej powrót do dawnych form poznawania bliskiej osoby okazał się strzałem w dziesiątkę. Centrum nazwała Zolyty, czy w naszej gwarze randki. Dla klientów napisała nawet specjalny poradnik randkowy. Jej zasługą jest wiele wspaniałych ciepłych historii randkowych, bliskie przyjaźnie, a nawet śluby! Zadowolona, spełniona, ale wciąż z planami na nowe jutro – taka jest nasza dzisiejsza bohaterka.

 7. Barbara Kubica-Kasperzec

  Dziś naszą bohaterką jest Barbara Kubica-Kasperzec, leszczynianka. Mało kto jest tak silnie związany zawodowo z Czerwionką-Leszczynami, jak ona. Sama mówi, że żyje z pisania, a pisze głównie o naszej miejscowości. Wie wszystko, co w trawie piszczy i relacjonuje to dla Was. Dziennikarka Dziennika Zachodniego, a teraz Tygodnika Regionalnego Nowiny. Dziś przygotowała tekst o naszej kampanii #KobietaTo w ramach promocji #IndustriaJestKobieta. Polecamy! Basia stawia na poczucie humoru. Podobno ono dobrze amortyzuje życiowe wstrząsy i sprawia, że każdy dzień przyjaźnie puszcza do nas oko. Niech Was, drogie kobiety, ten humor nie opuszcza. Dobrego dnia! Przypominamy, że do Industriady na Familokach pozostały 94 dni.

 8. Claudia i Kasia Chwołka

  Dziś, z okazji naszego święta, serwujemy podwójną porcję kobiecości! Córka z mamą, czyli Claudia i Kasia Chwołka. Dla nich kobieta to śpiew! Ambasadorki śląskiego grania i śpiewania, promują naszą miejscowość wszędzie, gdzie tylko się pojawią, a cieszą się ogromną popularnością.
  Do roku 2011 śpiewały osobno, ale postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć zespół. Teksty do swoich piosenek piszą własnoręcznie, do wielu utworów komponują też muzykę. W swoim dorobku artystycznym mają kilka płyt, teledysków i wiele nagród.W ich piosenkach usłyszycie m.in. o pięknym Śląsku i o naszych Familokach.

  Rodzice Claudii żartobliwie twierdzą, że ich córka, jako dziecko, najpierw zaczęła śpiewać, a później nauczyła się chodzić. Jej talent muzyczny rozpoznano więc bardzo wcześnie.
  Claudia poza śpiewaniem, zdobyła solidne wykształcenie, lubi też sport i fascynuje się motoryzacją.
  Kasia z zawodu jest pielęgniarką, ale kontakt z medycyną porzuciła wraz z przyjściem na świat Claudii, poświęcając się dziecku i obowiązkom domowym. Najpierw onieśmielona i bez przekonania, ale jednak dała się porwać córce na scenę. I bardzo słusznie! Obecnie, jej czas wypełniony jest graniem i śpiewaniem.

     

do góry