Strona główna/Urząd/Aktualności/"Złote cygaro" na jubileusz

"Złote cygaro" na jubileusz

Aktualności 3 Października 2016

30 września odbył się finał XX Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Złote Cygaro Wilhelma”, cyklicznie organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

 

5 stycznia br. przypadła setna rocznica urodzin Wilhelma Szewczyka – pisarza, poety, polityka i działacza społecznego, który młodość spędził w jednym z familoków w Czerwionce. Bieżący rok to także 25 rocznica śmierci artysty. Dla upamiętnienia, związanego z Czerwionką-Leszczynami twórcy, w 2016 roku zaplanowano szereg wydarzeń poświęconych Szewczykowi, które były okazją do przypomnienia poety i jego dzieł, a także szansą głębszej refleksji na temat Śląska. Jednym z tych jubileuszowych wydarzeń była XX edycja Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Złote Cygaro Wilhelma”. Celem konkursu jest promocja polskiej poezji współczesnej, stworzenie możliwości spotkania twórców, wzajemnego się poznania, konfrontacja poglądów i twórczości, doskonalenie warsztatu poetyckiego, inspirowanie aktywności kulturotwórczej, pielęgnowanie pamięci o patronie konkursu oraz promowanie na świecie jego dorobku pisarskiego.

Spośród prawie 200 nadesłanych zgłoszeń, konkursowe jury wybrało 7 najlepszych twórców. Finaliści poetyckiej rywalizacji osobiście zaprezentowali utwory przed publicznością oraz komisją w składzie: Marian Kisiel, Paweł Sarna i Katarzyna Niesporek.  W tegorocznej, jubileuszowej edycji, I miejsce zajęła Zuzanna Truchlewska  z Łazisk Górnych, II – Agnieszka Tarnowska z Łodzi, natomiast III – Anna Wierzchucka z Warszawy. Wyróżnienia otrzymali Bogdan Nowicki ze Świętochłowic oraz Monika Brągiel z Krakowa. Jak zwykle, swoich faworytów wybrała także prof. Grażyna Barbara Szewczyk. Za wiersze świadczące o tożsamości śląskiej, a tym samym nawiązujące do twórczości Wilhelma Szewczyka, nagrodzeni zostali Janina Szołtysek z Mikołowa i Artur Sowa z Bytomia. Laureaci otrzymali nagrody i gratulacje z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego oraz dyrektor MOK-u Marioli Czajkowskiej.

Podczas tegorocznego finału zostało wręczonych aż 11 konkursowych statuetek. Oprócz tej najważniejszej, należącej do zwyciężczyni konkursu poetyckiego, przygotowano także 10 jubileuszowych nagród, które otrzymały osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w organizację i promocję wydarzeń związanych z jubileuszem W. Szewczyka.

Konkurs Poetycki „O Złote Cygaro Wilhelma”, to jedno z wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę urodzin pisarza. W 2016 roku zorganizowano także: Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wilhelma Szewczyka dla gimnazjalistów, cykl lekcji dla gimnazjalistów poświęconych twórczości Wilhelma Szewczyka, jubileuszowe spotkanie w CKE upamiętniające postać pisarza i rocznicę nadania imienia Liceum Ogólnokształcącemu w Czerwionce-Leszczynach, czy obchody rocznicy śmierci pisarza.

Z okazji roku jubileuszowego, nakładem Agencji Reklamowo-Wydawniczej Vectra ukazała się antologia dorobku literackiego i publicystycznego Wilhelma Szewczyka. Publikacja została podzielona na trzy części (Poezja, Proza, Publicystyka), aby w sposób jak najszerszy, a zarazem przekrojowy i odpowiednio usystematyzowany przedstawić dorobek W. Szewczyka. Każdą część poprzedzają komentarze, których autorami są prof. Marian Kisiel (poezja), prof. Grażyna B. Szewczyk (proza) i dr Maciej Fic (publicystyka).

top_baner
do góry