Strona główna/Urząd/Aktualności/"Współczesne problemy młodego człowieka" - spotkania z Anną Marią Wesołowską

"Współczesne problemy młodego człowieka" - spotkania z Anną Marią Wesołowską

Aktualności 27 Października 2017

26 października w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyły się spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską. Ich tematem były „Współczesne problemy młodego człowieka”.

 

Anna Maria Wesołowska podczas dwugodzinnego spotkania poruszyła wiele kwestii i codziennych problemów, które dotyczą dzieci i młodzieży żyjącej we współczesnym świecie. Szczególną uwagę poświęciła przesunięciu się granicy pomiędzy tym, co uznajemy za przestępstwo, a co nie. Skutkiem tego jest fakt, że na wiele zachowań nie reagujemy, godząc się na nie i dając jednocześnie na nie przyzwolenie. Swoista „zmowa milczenia” dotyczy także problemów w domu czy szkole. Młodzi ludzie mając poczucie, że nikt ich nie wysłucha, ani nie zrozumie. Wolą ukrywać swoje lęki, problemy i kłopoty, chociaż sami nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Wyjściem z tej sytuacji, według A.Wesołowskiej, może być utworzona w szkole skrzynka korczakowska, która powinna działać zgodnie ze słowami Janusza Korczaka: „Najważniejszą wartość mają listy, w których ktoś pisze, czego nie może powiedzieć rodzicom albo nie wolno powiedzieć w szkole. To, o czym dzieci mówią między sobą, a teraz mają możność szczerze powiedzieć, bez wstydu i strachu, że je wyśmieją”. Do tej skrzynki dzieci i młodzież, anonimowo, mogą wrzucać wypisane na kartkach trudne sprawy i problemy, z którymi się borykają. Następnie wszystkie te kwestie są omawiane na lekcjach wychowawczych i w miarę możliwości rozwiązywane. Sędzia zachęcała także do tworzenia w szkołach kącików prawnych – miejsc, w których np. na tablicy umieszczane będą przepisy, informacje czy regulacje, ale również problemy i spostrzeżenia, które dotyczą codziennej pracy w szkole. Są one przydatne nie tylko dla młodych ludzi – również dorośli, odbierając ze szkoły swoje dzieci lub przychodząc na wywiadówkę mogą znaleźć tam informacje ważne dla nich, jako rodziców. Jak przekonywała A.Wesołowska: „Świadomość istnienia konkretnych przepisów, ale również konsekwencji ich nie przestrzegania, określonych przez kodeks karny, sprawiają, że zaczynamy inaczej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość i dostrzegać konkretne problemy. Wbrew temu, co wydawać mogłoby się na pierwszy rzut oka, owa świadomość ma ogromne znaczenie”.

Uczestnicy spotkań mieli również możliwość zadawania pytań. Młodzież chciała wiedzieć, jakie sprawy zapadły A. Wesołowskiej szczególnie w pamięci, czy procesy, które przedstawiano w programie „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, emitowanemu na antenie telewizji TVN, były odzwierciedleniem toczących się w rzeczywistości spraw oraz czy Pani Sędzia...ma ochronę. Po wykładzie A. Wesołowskiej przyszedł także czas na autografy i wspólne zdjęcia.

Młodzieży uczestniczącej w spotkaniach przypominamy o zadaniu, które otrzymali do opracowania w klasach: napiszcie 10 argumentów za i przeciw używaniu telefonów komórkowych na przerwach lekcyjnych i prześlijcie do 10 listopada na adres:
Spotkania z Anną Marią Wesołowską zostały zorganizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Odbyły się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.

do góry