Strona główna/Urząd/Aktualności/"Wieczór z ... Januszem Lukaszczykiem "

"Wieczór z ... Januszem Lukaszczykiem "

Aktualności 20 Lutego 2016

W minioną sobotę w Świetlicy Dzieci i Młodzieży w dzielnicy Czuchów odbył się trzeci już „Wieczór z  ...”. Tym razem bohaterem spotkania był Janusz Lukaszczyk, mieszkaniec Czuchowa, znawca i pasjonat kultury japońskiej, jeden z najlepszych współczesnych artystów zajmujących się wyrobem i naprawą broni japońskiej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac artysty.

 

Inicjatorka „Wieczorów z...” Maria Staniczek powitała gości: „Cieszę się, że pomysł cyklicznych spotkań z utalentowanymi mieszkańcami dzielnicy, dzięki przychylności Miejskiego Ośrodka Kultury, udaje nam się realizować. Dziękuję bohaterowi dzisiejszego spotkania, że zechciał zaprezentować kolejnym odbiorcom swój wspaniały dorobek artystyczny”.

 

„Dziś przygotowałem niewielki wycinek mojej działalności. 12 lat temu swoją uwagę skoncentrowałem na konserwacji zabytków japońskich, co stało się moją ogromną pasją – zaznaczył J. Lukaszczyk. - Moja druga pasja to laka japońska. Kiedy zaczynała się moja przygoda z laką nie miałem pojęcia, że do tego stopnia może mnie zaczarować. Rozpoczynając projekt z użyciem laki musimy wziąć pod uwagę to, że czekają nas całe tygodnie, a czasem i miesiące ciężkiej pracy. Nie chodzi wcale o warunki czy reguły lecz o zwykłą cierpliwość”.Zapytany o początki swojej fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni Janusz Lukaszczyk opowiada: „W czasie, gdy zajmowałem się malarstwem i tkactwem, jako kierownik artystyczny w placówce kultury w Czerwionce-Leszczynach wpadłem na pomysł zainteresowania społeczności działalnością muzealną. Skontaktowałem się z dość przypadkowo z osobą, która właśnie wróciła z Japonii i miała doświadczenie w zakresie konserwacji zabytków japońskich”.

Od tego momentu rozpoczął się najważniejszy zawodowo rozdział w życiu J. Lukaszczyka, a dzięki pasji i zaangażowaniu artysty był to zarazem początek niezwykle bogatej działalności promującej kulturę japońską w Czerwionce-Leszczynach i w Polsce, a także Czerwionkę-Leszczyny w Japonii.

W 1983 roku powołano do życia Klubu Kultury Japońskiej  w Domu Kultury KWK "Dębieńsko". Już w roku 1985  nawiązano współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie - Wydziałem Sztuki Wschodu oraz Ambasadą Japonii w Warszawie. Był to początek szerokiej działalności  jednego z najstarszych obecnie klubów japońskich w Polsce. Młodzi reprezentanci klubu błyskawicznie rozwijali swoje zainteresowania, eksponując je na bardzo popularnych w tym czasie wieczorach, czy "Dniach Japońskich". Działalność wciąż nacechowana jest ogromną pracowitością i dyscypliną. Wszelkie programy przygotowywane są w sposób szczegółowy i bardzo profesjonalny.

„Dzisiejsza wystawa jest tylko z jednym z wielu działań, które zjednuje miłośników Pana talentu. Pozostajemy pod wrażeniem pana artystycznej wrażliwości. Dziękujemy za cenną inicjatywę w upowszechnianiu i popularyzacji szerokiej publiczności kultury Kraju Kwitnącej Wiśni w regionie, kraju i zagranicą. Życzymy satysfakcji z pracy zawodowej, twórczej energii oraz zdrowia i satysfakcji w życiu osobistym” - w imieniu Burmistrza Wiesława Janiszewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernarda Strzody słowa listu gratulacyjnego odczytali radni z dzielnicy Czuchów - Stefania Szyp oraz Antoni Procek.

Gratulacje na ręce artysty złożyła również dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - Mariola Czajkowska:

„Pasja Janusza Lukaszczyka sprawia, że w MOK-u możemy organizować różnorodne zajęcia i warsztaty - od kaligrafii poprzez naukę języka japońskiego aż do sztuki władania tradycyjnym japońskim mieczem w ramach szkoły szermierki japońskiej. Za te wyjątkowe działania, charakterystyczne dla naszego ośrodka kultury – jedynej w kraju placówki kultury, która prowadzi takie zajęcia, serdecznie dziękuję. Januszowi Lukaszczykowi - człowiekowi wielu talentów życzę spełnienia artystycznego i wielu sukcesów”.

 

Wystawa prac Janusza Lukaszczyka była czynna w sobotę i niedzielę - licznie odwiedzili ją mieszkańcy Czuchowa.

 

 

Janusz Lukaszczyk – wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

Zajmuje się naprawą i konserwacją japońskiej broni historycznej. Wiedzę na temat konserwacji i zasad przechowywania obiektów sztuki japońskiej pogłębiał przez wiele lat pod kierunkiem Zofii Alberowej i Marii Dzieduszyckiej z Działu Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego w Krakowie.

Z zawodu technik plastyk, absolwent zaocznego Studium Kultury i Oświaty w Warszawie.

Swoją wiedzę przekazuje szerokiej publiczności, placówkom kultury oraz wielu instytucjom muzealnym. Jest koordynatorem szeregu spotkań i ekspozycji dotyczących technik japońskich, a także konsultantem tekstów i programów poświęconych tej tematyce. Od wielu lat związany z licznymi japońskimi artystami.

 

Rozpoczynał w pracowni miecza Yoshindo Yoshihary, Setsuo Takaiwy oraz Midori Suzuki, gdzie pogłębia wiedzę praktyczną z zakresu technik tradycyjnego japońskiego tkactwa Kumihimo.

Otrzymał rekomendację Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jego pasją jest malarstwo japońskie tuszem na papierze czerpanym Hosho. Systematycznie od wielu lat uczestniczy w prestiżowej wystawie broni historycznej w Tokio. Jest członkiem elitarnego Stowarzyszenia „Salon Przyjaciół Japonii” przy Ambasadzie Japonii w Warszawie. Ściśle współpracuje z Muzeum Manggha w Krakowie.

Od kilkunastu lat studiuje techniki malowania laką, zajmuje się jej zdobnictwem oraz konserwacją. Był odpowiedzialny za konserwację japońskich militariów dla Muzeum w Gliwicach.

Założyciel najstarszego w Polsce Klubu Kultury Japońskiej, działającego obecnie przez Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Autor grafiki medalu 50-lecia Nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom, którym został uhonorowany przez Burmistrza Gminy i Miasta za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy i Miasta.

do góry