Strona główna/Urząd/Aktualności/"Spotkania z ciekawymi ludźmi" w Bibliotece

"Spotkania z ciekawymi ludźmi" w Bibliotece

Aktualności 29 Września 2014

23.09.2014r. w w Bibliotece Publicznej odbyło się niecodzienne spotkanie z historią Czerwionki – Leszczyn. Gośćmi kolejnego już wydarzenia z cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” byli Błażej Adamczyk, autor książki "Czerwionka-Leszczyny na dawnych pocztówkach, planach i mapach"  i Tomasz Zając, historyk i autor wielu publikacji.Kluczowy wpływ na zastosowane rozwiązanie i kształt publikacji "Czerwionka-Leszczyny na dawnych pocztówkach, planach i mapach"  ma kolekcjonerska pasja Błażeja Adamczyka – mieszkańca Czerwionki, którego mimo młodego wieku można uznać za eksperta w zakresie prezentowanego materiału.
Godna uznania jest jego dociekliwość, która w połączeniu z odziedziczonym po ojcu zamiłowaniem do zbieractwa, przyniosła niezwykły efekt… To unikatowa kolekcja nie tylko pocztówek, lecz również planów i map, które na swój sposób stanowią wyjątkową lekcję historii, szacunku do pamiątek przeszłości i umiłowania Małej Ojczyzny. Szczególną uwagę warto zwrócić na fragmenty map, które skalę przeobrażeń interesującego nas obszaru obrazują na przestrzeni wieków. Ciekawostką są także dokumenty planistyczne, jak i używane w lokalnym środowisku „pieniądze” zastępcze. W trakcie projekcji połączonej z narracją B. Adamczyka i T. Zająca przedstawiono realia zupełnie innych czasów naszej miejscowości.


W wydarzeniu uczestniczyli także przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Marek Profaska oraz zastępca burmistrza Andrzej Raudner.do góry