Strona główna/Urząd/Aktualności/"Przyrodniczy diament regionu"

"Przyrodniczy diament regionu"

Aktualności 22 Lipca 2016

„Przyrodniczy diament regionu” to nowy projekt opracowany przez pracowników UGiM, którego celem jest promocja gminnych miejsc atrakcyjnych turystycznie. Na realizację zadania pozyskano środki zewnętrzne z puli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Głównym celem kampanii promocyjnej będzie zachęcenie mieszkańców i turystów do aktywnej formy wypoczynku na łonie natury, a więc odkrywania uroków najbliższej okolicy. Projekt ma ukazać walory przyrodnicze gminy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ścieżki edukacyjne na terenie miejscowości.

Dla najmłodszych uczestników akcji przewidziano atrakcyjne warsztaty przeprowadzone przez pracowników Biblioteki Publicznej oraz Wydziału Gospodarowania Odpadami UGiM.

Zajęcia będą miały formę lekcji bibliotecznych na temat edukacji ekologicznej. Na zajęciach dzieci zapoznają się jak działa recycling odpadów drewnianych i tworzyw sztucznych, poznają i nauczą się odróżniać rodzaje opakowań, zabawki wykonane z drewna i tworzywa sztucznego. Następnie dzieci zapoznają się z procesem produkcyjnym tworzyw sztucznych, z eksploatacją surowców naturalnych. Zajęcia połączone będą z warsztatami edukacyjnymi m.in. „Co nam dają lasy”, dzięki któremu dzieci nauczą się rozpoznawania drzew według kształtu liści. Maluchy poznają także wpływ pór roku na rozwój drzew.

Dzięki projektowi biblioteka zostanie wzbogacona o szereg atrakcyjnych materiałów dydaktycznych: pobudzających kreatywność i rozwijających talenty manualne dzieci. Projekt wpłynie także na zmianę wyposażenia biblioteki – pojawią się nowe stoliki i krzesełka oraz przyciągające uwagę dzieci kolorowe i wygodne pufy. Dzięki nim udział w warsztatach stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.

W ramach projektu UGiM opracuje oraz wyda: foldery, ulotki, widokówki, kalendarze, kolorowanki XXL, gry edukacyjne promujące miejsca atrakcyjne przyrodniczo oraz przygotuje dla uczestników projektu dodatkowe materiały promocyjne związane z turystyką m.in. frisbee, paletki, piłki, plecaki, skakanki, koce polarowe, kubki termiczne.

Działanie obejmuje także dwa konkursy dla mieszkańców – już wkrótce zaprosimy do udziału w jednym z nich.

Projekt realizowany jest przez Wydział Programowania i Funduszy Zewnętrznych, Rzecznik prasową, Wydział Gospodarowania Odpadami, Wydział Organizacyjny oraz Bibliotekę Publiczną w Czerwionce-Leszczynach.

Na zdjęciu: Pojezierze Palowickie 

top_baner
do góry