Strona główna/Urząd/Aktualności/"Podziel się zabawką" - pomoc dla hospicjum w Zambii

"Podziel się zabawką" - pomoc dla hospicjum w Zambii

Aktualności 9 Października 2013

Przedszkole nr 10 im. J. Tuwima w Czerwionce-Leszczynach zachęca rodziców i dzieci z terenu całego regionu do udziału w akcji związanej z zorganizowaniem pomocy materialnej dla dzieci z hospicjum w Zambii pod nazwą „Podziel się zabawką”.

"W poprzednim roku  szkolnym nasze przedszkole przyłączyło się do akcji prowadzonej przez Siostry Boromeuszki: „Nasiona dla Afryki". Dzieci chętnie przynosiły  nasiona warzyw i owoców, które następnie przesłaliśmy do Zambii.  Dzięki tej pomocy, w małej wiosce Mpanshya powstał ogród, a z tego, co wyrosło w ogródku, przygotowywane były posiłki dla przedszkolaków z Afryki - mówi Gabriela Grochla, dyrektor Przedszkola nr 10.

Za tę, z pozoru drobną pomoc, przedszkole otrzymało pełne radości i wdzięczności podziękowania od dzieci z Afryki.

 W miejscowości Chilanga w Zambii Siostry Boromeuszki prowadzą także hospicjum dla dzieci. Siostry, borykając się z ogromnymi problemami, starają się ulżyć dzieciom  w bólu i uczynić ostatnie dni życia znośniejszymi.  Już teraz z nadzieją myślą o Świętach Bożego Narodzenia i o tym, by sprawić ubogim i chorym maluchom odrobinę radości.

„Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o kolejnej akcji, przystąpiliśmy do działania, dzięki któremu przedszkolaki z Czerwionki-Leszczyn pomagają hospicjum w Afryce - dodaje G. Grochla. -  Zbieraniu drobnych upominków towarzyszy cykl zajęć prowadzonych w grupach przedszkolnych dotyczący trudnej sytuacji afrykańskich dzieci. Dzięki zbiórce, nasze przedszkolaki uczą się wrażliwości na potrzeby innych i radości z prostego gestu pomagania".

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przedszkole zachęca do przygotowania niespodzianek i drobnych prezentów dla dzieci z hospicjum w Zambii. Niemal w każdym dziecięcym pokoju są misie, lalki czy gry, którymi nasze pociechy już się nie bawią.

Co można przynieść:

  • samochody, klocki, układanki, piłki, lalki oraz inne zabawki dla dzieci (nie zabawki duże i nie na baterie)
  • zabawki dla niemowląt
  • spinki do włosów dla dziewczynek
  • przybory szkolne: kredki, gumki, długopisy, linijki, ekierki, cyrkle, mazaki, kolorowanki, kleje w sztyfcie, piórniki, plecaczki
  • słodycze: lizaki, gumy rozpuszczalne, cukierki. Prosimy nie przynosić słodyczy z czekolady - ze względu na wysokie temperatury rzeczy te nie są odpowiednie
  • kaszki dla niemowląt i starszych dzieci - na wodę, kisiele, budynie - na wodę
  • nasiona: kapusty, fasolki, marchewki, pomidorów, szpinaku, kapusty pekińskiej, cebuli (siostry prowadzą ogród i uczą też tego mieszkańców)
  • ubranka dla niemowląt, pieluchy tetrowe, kocyki

Termin zbiórki: do 15 października.

Ofiarowane rzeczy (zabawki, ubranka itp.) mogą być używane, ale w dobrym stanie, mają być prezentem dla dzieci.

Zachęcamy do udziału w akcji!

Adres przedszkola:
Przedszkole Nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach, ul. Jana Pawła II 18
44-230 Czerwionka-Leszczyny, tel. 32/ 4312 040

do góry