Strona główna/Urząd/Aktualności/"Planeta energii" w ZS 4

"Planeta energii" w ZS 4

Aktualności 16 Lutego 2016

Uczniowie klasy II b w Zespole Szkół nr 4 w Czerwionce-Leszczynach biorą udział w projekcie „Planeta energii”. Szereg różnorodnych działań pozwala odkryć im sposoby właściwego korzystania z energii w domu i w szkole. Dzięki wizycie w Urzędzie Gminy i Miasta dzieci dowiedziały się także, jakie przedsięwzięcia realizowane przez samorząd pozwalają efektywniej korzystać z energii w skali całej gminy.

 

W ramach programu „Planeta energii” dzieci dowiadują się czym jest i skąd bierze się prąd oraz jakie są jego podstawowe źródła. Poznają także zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania w pobliżu obiektów energetycznych, podczas burzy i w przypadku porażenia prądem. Uczą się jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska należy z niego korzystać.

„Planeta Energii” to dla najmłodszych niezapomniana przygoda i udział w eksperymentach i doświadczeniach pobudzających zainteresowanie nauką, otaczającym nas światem i zachodzącymi w nim zjawiskami.

„Nasze działania nie opierały się wyłącznie na realizacji scenariuszy lekcji – wyjaśnia Monika Biesiada, wychowawczyni klasy. - Podjęliśmy również szereg dodatkowych inicjatyw, które pomogły uczniom zrozumieć istotę racjonalnego korzystania z prądu elektrycznego. W atrakcyjny sposób przekazano uczniom wiadomości oraz ukształtowano ich proekologiczne postawy. Uczniowie sami nauczyli się oszczędzać energię elektryczną, bezpiecznie korzystać z prądu. Wyjście poza schemat lekcji pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć ideę rozsądnego gospodarowania energią elektryczną. Mieliśmy na celu również zaspokoić dziecięcą ciekawość poznawczą oraz rozbudzić ich kreatywność”.

W ramach projektu klasa m.in. zaprojektowała logo ,,Szkoła z dobrą energią”, przeprowadziła elektryczny pokaz mody, utworzyła gry memory (wyrazowe i obrazkowe), zorganizowała konkurs na najciekawszy wiersz o prądzie, wykonała elektryczną tabliczkę mnożenia (gra edukacyjna), zaprezentowała przedstawienie teatralne, utworzyła ilustrowaną książeczkę ,,Bajka o tym jak Energa najjaśniejszą królową została”, przeprowadziła doświadczenia z fizyki, skomponowała własną piosenkę ,,Prąd – mądrze z niego korzystam”.

Uczniowie przeprowadzili także wywiad z dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Czerwionce–Leszczynach Grażyną Golą na temat dotyczący zagadnień projektu. Swoją pracę dzieci zakończyły wizytą w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka–Leszczyny.

 

W UGiM dzieci spotkały się z Burmistrzem Wiesławem Janiszewskim, Andrzejem Wącirzem - naczelnikiem Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych, Hanną Piórecką-Nowak - rzecznik prasową oraz Katarzyną Pyszny z Wydziału Ekologii. Gospodarze opowiedzieli dzieciom o proekologicznych inwestycjach realizowanych przez gminę m.in. innowacyjnych lampach hybrydowych, termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, montowaniu solarów na dachach szkół oraz o sposobach efektywnego korzystania z energii podejmowanych na co dzień przez pracowników Urzędu.

 

Wszystkie działania małych odkrywców z ZS4 biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Planeta energii” organizowanym przez Grupę Energa.

do góry