Strona główna/Urząd/Aktualności/"Piękna wieś województwa śląskiego". Zgłoszenie do konkursu.

"Piękna wieś województwa śląskiego". Zgłoszenie do konkursu.

Aktualności 13 Sierpnia 2010
UGiM w Czerwionce-Leszczynach zgłosił do konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" sołectwa wchodzące w skład gminy. Będą one rywalizować w aż dwóch kategoriach.

Zachęceni ubiegłorocznym sukcesem Bełku, który zdobył wyróżnienie w kategorii "najlepsza strona internetowa", w tym roku pracownicy urzędu, przy wsparciu sołtysa B. Strzody, zgłosili palowicki portal www.palowice.net

Czerwionka-Leszczyny stara się także o zwycięstwo w kategorii "najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" rywalizując tegorocznym "Turniejem wsi".

Impreza odbyła się 3 lipca na stadionie LKS "Decor" Bełk w Bełku, a w czasie jej trwania przedstawiciele wsi zmierzyli się w konkurencjach turniejowych. W realizację projektu zaangażowane są wszystkie sołectwa, a impreza tłumnie gromadzi mieszkańców gmny. 

Tegoroczne emocje turniejowe obserwowała także komisja konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego", która była gościem specjalnym wydarzenia.

"Turniej wsi", to jednak nie tylko dobra zabawa, duża dawka humoru i mile spędzony czas. Jak mówi Leszek Szejka, przedstawiciel zwycięskiej reprezentacji Bełku - "To również wiele ciężkiej pracy i wiele tygodni przygotowań. To okres szukania nowych pomysłów na kostiumy oraz inscenizację sceniczną. To czas pisania tekstów piosenek, szukania chętnych do występów, spotkań i prób. Wspólne działanie pozwala dostrzec ogrom pozytywnych wydarzeń, rzeczy, miejsc, osób, które wokół nas na co dzień spotykamy, a ich nie dostrzegamy".

Celem turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi górnośląskiej oraz integracja jej mieszkańców poprzez uczestnictwo w prezentacjach obrzędów, pieśni ludowych, produktów regionalnych i potraw. 

W uroczystym korowodzie rozpoczynającym imprezę każda wieś prezentuje m.in. rękodzieło mieszkańców, stroje ludowe, lokalne potrawy i wyroby. Wydarzeniu towarzyszą także wystawy prac artystów ludowych i wyrobów rękodzielniczych. W zawodach sportowych, stanowiących jedną z konkurencji turniejowych wykorzystywane są nieużywane współcześnie narzędzia i sprzęty rolnicze takie jak: tragacz czy nosidła do wody. Przypominane są również zanikłe zabawy dziecięce. W turnieju biorą udział zespoły folklorystyczne, śpiewacze, koła gospodyń wiejskich oraz sami mieszkańcy poszczególnych sołectw: Bełku, Książenic, Palowic, Przegędzy, Stanowic i Szczejkowic.

Inicjatywa ta pozwala poznać mieszkańcom historię i tradycję poszczególnych sołectw. Wydarzenie zwiększa poczucie solidarności i tożsamości lokalnej. Wpływa także na integrację społeczną i wzrost zaangażowania w życie społeczno-kulturalne.

Atrakcyjność przedsięwzięcia tworzy pole do działań dla stowarzyszeń z terenu poszczególnych wsi.

Zgodnie z regulaminem rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników ma nastąpić do 16 października 2010 roku, a uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień do 30 listopada br.

  • W tegorocznej edycji konkursu bierze udział 29 gmin, które zgłosiły:
  • w kategorii najpiękniejsza wieś - 10 wsi
  • w kategorii najpiękniejsza zagroda - 12 zagród
  • w kategorii - 23 przedsięwzięcia
  • najlepsza strona internetowa sołectwa - 8 stron.
top_baner
do góry