Strona główna/Urząd/Aktualności/"My wszyscy z niego" – konkurs czytelniczo-literacki

"My wszyscy z niego" – konkurs czytelniczo-literacki

Aktualności 8 Kwietnia 2016

6 kwietnia do Zespołu Szkół nr 3 przybyło 32 uczniów z 10 szkół na gminny konkurs czytelniczo – literacki poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza.

 

Konkurs, tak jak i wiele innych imprez towarzyszących – konferencje, wystawy, meeting, został zorganizowany w związku z jubileuszem stulecia szkoły, nadaniem Szkole Podstawowej nr 5 imienia Henryka Sienkiewicza oraz ustanowieniem przez Sejm RP roku 2016 – rokiem Sienkiewicza.

 

Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. To również pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”- to fragment Uchwały Sejmu RP – który przyświecał organizatorom konkursu. 

Na początku spotkania dyrektor ZS 3 - Małgorzata Marciniak serdecznie powitała gości, uczniów, opiekunów, organizatorów konkursu w progach szkoły oraz zaproponowała zapoznanie się z filmowym zaproszeniem na stulecie szkoły i filmikiem stworzonym przez społeczność szkolną – „Szkoła ze snów”.

 

Uczestnicy konkursu mogli wysłuchać popisu recytatorów – Weroniki Strzelczyk i Karola Boćka – laureatów powiatowego i wojewódzkiego konkursu. Niemało emocji wzbudziła również debata przygotowana i przeprowadzona przez uczniów klasy II a gimnazjum na temat – „ Henryk Sienkiewicz jest OK”. Jej wynik wzbudził entuzjazm polonistów - 29: 3, na rzecz obrońców tezy.

 

„Konkursowe zmagania uczniów miały formę pisemną, skierowane były do uczniów klas II G i V SP. Zadaniem uczniów było przeczytanie wskazanych dzieł Henryka Sienkiewicza lub ich fragmentów i stworzenie podczas konkursu pracy pisemnej – rozprawki i kartki z dziennika oraz wykazanie się znajomością treści dzieł Noblisty” - wyjaśniała Małgorzata Pyszny, nauczycielka języka polskiego, organizatorka konkursu. Oceny prac zgodnie z kryteriami egzaminacyjnymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dokonają w najbliższych dniach nauczyciele języka polskiego ZS 3.


Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 20 maja podczas święta szkoły. Wszyscy laureaci otrzymają wcześniej stosowne powiadomienia i zaproszenia skierowane na adres szkoły, informacja o wynikach konkursu zostanie również umieszczona na stronie szkoły i na stronie Urzędu Gminy i Miasta.

Galeria zdjęć z konkursu znajduje się na stronie:

https://www.facebook.com/czerwionka.leszczyny.7/posts/1053568248036726

 

 

do góry