Strona główna/Urząd/Aktualności/"Listy dla Ziemi" w Czerwionce-Leszczynach

"Listy dla Ziemi" w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 11 Kwietnia 2017

Gmina i Miasto Czerwionka – Leszczyny dołączyła do "Listów dla Ziemi" - największej akcji edukacji ekologicznej w Polsce, w której uczestniczy prawie 200 tysięcy młodych osób i ich rodzin.

 

Dzieci piszą Listy dla Ziemi i proszą dorosłych, by byli po stronie natury

11 kwietnia rozpoczęła się ogólnopolska akcja – "Listy dla Ziemi". Działanie stanowi element 9. edycji programu „Po Stronie Natury”, którego celem jest uwrażliwianie Polaków na kwestię dbania o środowisko naturalne dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. W czasie akcji, w całej Polsce dzieci i młodzież w napisanych przez siebie listach będą zachęcać dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury. Autorem i organizatorem akcji "Listy dla Ziemi" jest Fundacja ekologiczna ARKA, będąca partnerem programu „Po Stronie Natury”, prowadzonego przez firmę Żywiec Zdrój wraz z Lasami Państwowymi i PTTK. W Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny do akcji włączyło się siedem placówek: Przedszkole nr 8, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Książenicach, Szkoła Podstawowa w Przegędzy,  Szkoła Podstawowa w Stanowicach, Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkół nr 3 oraz Gimnazjum nr 6.

"Listy dla Ziemi" to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 1000 gmin, ponad 10 000 gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników! Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi listów na wykonanym z makulatury papierze, który wraz z materiałami edukacyjnymi zostanie przekazany przez organizatora do gmin zgłaszających się do akcji. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. W tym roku akcja stała się częścią 9. Edycji programu „Po Stronie Natury”.

„Natura to wspólne dobro, które łatwo naruszyć, ale o które w prosty sposób można dbać. W ramach programu „Po Stronie Natury” od wielu lat konsekwentnie prowadzimy realne działania na rzecz środowiska naturalnego. Wspólnie z Partnerami posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowaliśmy 115 inicjatyw ekologicznych. Naszym celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a w szczególności zachęcanie do działania na rzecz natury, by mogły z jej uroków korzystać przyszłe pokolenia. Dlatego akcja, w której dzieci piszą "Listy dla Ziemi" stanowi idealne dopełnienie dotychczasowych działań w ramach programu „Po Stronie Natury”– mówi Inga Songin, Dyrektor Marketingu i PR Żywiec Zdrój.

Po napisaniu listów, dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się realizacji prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób najmłodsi będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników.

„Dzieci są impulsem do podjęcia działań, do tego, by razem zmieniać świat. My, dorośli często jesteśmy leniwi i sceptyczni – nie chce nam się, nie widzimy sensu. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają. Bo przychodzą, pytają i czekają na odpowiedź. To właśnie ta postawa młodych ludzi jest często impulsem, że zaczynamy coś robić, że decydujemy się zmienić nasze nawyki. Myślę, że to byłoby coś niesamowitego, gdyby setki tysięcy ludzi postanowiło wreszcie coś zrobić – posadzić to jedno drzewo, posprzątać las, zamienić jednorazówkę na torbę eko. To będzie przecież coś realnego, namacalnego. Niech dziecięca wiara – w to, że świat jest dobry i że razem naprawdę możemy wpłynąć na rzeczywistość – będzie dla nas motywacją” – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej ARKA, pomysłodawca akcji "Listy dla Ziemi".

"Listy dla Ziemi" to największa akcja edukacji ekologicznej w Polsce. W każdej edycji skupia blisko 200 tysięcy uczestników. Aktualna tematyka dotyczy niskiej emisji oraz gospodarki odpadami. Akcji towarzyszą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej organizowane w wybranych lokalizacjach w Polsce. W tym roku organizatorzy namawiają do pisania listów w nietypowych miejscach: w parkach, nad rzekami, jeziorami, w górach i nad morzem. Jednocześnie zachęcają do odwiedzenia miejsc, w których odbędzie się wspólne pisanie listów.

„Po Stronie Natury” to ogólnopolski program, którego celem jest działanie na rzecz ochrony zasobów naturalnych oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków. Od wielu lat w jego ramach konsekwentnie prowadzone się działania na rzecz natury. Dotychczas posadzono ponad 5 milionów drzew, odnowiono blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowano 115 inicjatyw ekologicznych. Organizatorem programu jest Żywiec Zdrój a jego partnerami: Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Fundacja Arka. Działania wspiera też ambasadorka – Martyna Wojciechowska.

 

do góry