Strona główna/Urząd/Aktualności/"Jesteśmy Polką i Polakiem" - Święto Niepodległości w SP8

"Jesteśmy Polką i Polakiem" - Święto Niepodległości w SP8

Aktualności 16 Listopada 2017

W szkołach naszej gminy nadal trwają obchody Święta Niepodległości. Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 8 w Dębieńsku odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej połączony z Dniem Patrioty i Patriotki.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pięknie zaprezentowanego przez uczniów klas III i VII programu artystycznego, w którym dzieci przypomniały wydarzenia z historii Polski - czas zniewolenia oraz odzyskanie niepodległości po 123 latach. Uczniowie w swoich wystąpieniach podkreślali, że chociaż upamiętnieniem tego momentu jest obchodzone co roku Święto Niepodległości, to tak naprawdę każdego dnia musimy pamiętać, że wolność nie została nam dana raz na zawsze i musimy korzystać z niej mądrze i świadomie. Nie zabrakło wzruszeń, mądrych podsumowań i pięknego spojrzenia na ważne kwestie patriotyczne oczami najmłodszych.

„Chciałbym, żeby Polska była taka jak wy dzisiaj – radośni, uśmiechnięci i występujący wszyscy razem. Taka ojczyzna jest najpiękniejsza. - mówił, zwracając się do młodych ludzi, dyrektor szkoły, Aleksander Pyszny. - Patriota to człowiek, który nie wstydzi się, że jest Polakiem, jest z tego dumny, patriotyzm zaś powinien wyrażać się w trosce o dobro wszystkich obywateli. Pamiętajcie o tym.” - dodał.

Jury w składzie: Aleksander Pyszny, dyrektor SP 8, Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik Urzędu Gminy i Miasta, Anna Jędrzejak, nauczycielka muzyki oceniało występy klas pod kątem wykonania i ogólnego wyrazu artystycznego. Każda klasa mogła sama wybrać utwór, który zaprezentowała. Były wśród nich: „Przybyli ułani pod okienko”, „Serce w plecaku”, „Warszawskie dzieci”, „Jestem Polakiem” czy „Piechota”. Poziom wykonania utworów był niezwykle wyrównany, klasy z ogromnym zaaganżowaniem przygotowały swoje występy. Na koniec uroczystości wszyscy wspólnie zaśpiewali również piosenkę „Kocham wolność”. 

Wczorajsza uroczystość w SP8 była podsumowaniem zajęć związanych z patriotyzmem, które realizowano w szkole już od kilkunastu dni. Uczniowie mieli wcześniej okazję dokończyć myśl „Organizuję Dzień Patrioty i Patriotki bo...”, wykonywali plakaty przedstawiające osoby, które dla według nich godne miana patrioty. Dzieci wskazały m.in. Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Lecha Wałęsę, Jerzego Owsiaka czy Roberta Lewandowskiego. Z pytaniami dotyczącymi patriotyzmu i Polski zmierzyli się również podczas gier i turniejów międzyklasowych.

do góry