Strona główna/Urząd/Aktualności/"Jak to się kiedyś robiło...?" na Familokach

"Jak to się kiedyś robiło...?" na Familokach

Aktualności 4 Sierpnia 2017

Już 9 sierpnia startuje cykl wydarzeń na SkateParku pn.: "Jak to się kiedyś robiło…?". Wszystkie wydarzenia są skierowane do mieszkańców Familoków, jak i całej społeczności Gminy.

 

W ramach realizowanej inicjatywy odbędzie się cykl spotkań warsztatowych o charakterze kulturalnym, z nawiązaniem do tradycyjnych sportów śląskich, które kiedyś królowały na naszym terenie. W czasie wydarzeń uczestnicy poznają takie śląskie zabawy, jak: cybergaj– w wersji tradycyjnej, kulanie felgi, mopej. Jednak to nie wszystko, co będzie się działo na placu rekreacyjnym!

 

W czasie wydarzeń dzieci oraz młodzież, będzie mogła sprawdzić swe umiejętności w jeździe na rolkach, pod okiem instruktora Tomasza Wieczorka ze Stowarzyszenia Rolki Rybnik. W czasie zajęć uczestnicy poznają podstawy jazdy, nauczą się jak poprawnie skręcać oraz wykonywać właściwie wszystkie niebezpieczne manewry – również podskoki i elementy jazdy ekstremalnej. Na placu nie zabraknie także zabawy! Gra w berka czy wyliczanka „Baba Jaga patrzy” są równie ekscytujące, tym bardziej, gdy na nogi założymy buty z kółkami.

 

Daty i godziny wydarzeń:

9 sierpnia · 12.00-16.00 · Plac rekreacyjny (Familoki)

16 sierpnia · 12.00-16.00 · Plac rekreacyjny (Familoki)

23 sierpnia · 12.00-16.00 · Plac rekreacyjny (Familoki)

 

Podczas dwóch pierwszych spotkań dzieci będą miały możliwość poznać wyżej wymienione gry oraz dowiedzą się, skąd wywodzą się dane „dyscypliny sportowe” i jakie historie są z nimi związane. Trzecie wydarzenie będzie miało charakter zawodów i tym samym podsumuje cały cykl. W czasie zawodów odbędzie się również pokaz jazdy ekstremalnej na rolkach w wykonaniu instruktora Tomasza Wieczorka.

 

Zwieńczeniem projektu będzie wydanie broszury pn.: „Jak to piyrwyj bywało… – gry i graczki”. Materiał będzie zawierał opis gier podwórkowych wraz z instrukcją, jak można „bawić się”. Treść broszury w całości zostanie zredagowana w gwarze śląskiej wraz tłumaczeniem. Nad treścią broszury czuwa Czesław Żemła – regionalny artysta: muzyk, malarz i poeta, który od wielu lat zgłębia tajniki regionalizmu i posiada ogromną wiedzę na temat naszej gwary.

 

Inicjatywa Jak to się kiedyś robiło…? jest realizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce-Leszczynach, w ramach projektu „Inicjatywy na Familokach”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+Inicjatywy lokalne 2017.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

top_baner
do góry