Strona główna/Urząd/Aktualności/"Industria jest kobietą"

"Industria jest kobietą"

Aktualności 15 Stycznia 2018

Znamy już datę tegorocznej Industriady. Znamy też jej temat. Tegoroczna edycja święta Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 9 czerwca, a motywem przewodnim będzie hasło „Industria jest kobietą”.

 

Motyw przewodni pozwoli zaprezentować nieznane, bardziej kobiece oblicze zabytków techniki. Przemysł i historia naszego regionu wydają się być domeną mężczyzn, których niemal odruchowo kojarzymy z ciężką pracą fizyczną. Mężczyźni pracują pod ziemią, przy wielkich piecach, przy maszynach; wykonują niebezpieczne zadania. Takie stereotypy zacierają obraz. Przemysł nigdy nie był i nie jest światem bez kobiet. Życiorysy mężczyzn są lepiej znane i lepiej udokumentowane, ale losy kobiet były i są równie ważne. Poszukamy tych opowieści i zaprezentujemy dzieje kobiet związanych z industrialną historią regionu.

„Postaramy się, aby scenariusz tegorocznej Industriady na Familokach, jak zawsze obfitował w atrakcje. Spojrzymy na dziedzictwo przemysłowe Czerwionki-Leszczyn, odkrywając mniej znane opowieści, legendy, historie. Sięgniemy do relacji osób związanych z miejscem. Zastanowimy się wspólnie, jaki ślad w naszej pamięci, a zarazem w historii osiedla patronackiego odcisnęły kobiety. Do męskiej historii przemysłu dodamy losy bohaterek drugiego planu” - zaznaczają organizatorzy Industriady na Familokach i zapowiadają jednocześnie, że tegoroczna Industriada przyniesie bardzo ważne i prestiżowe dla miasta wydarzenie.

Industriada to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. Laureat Złotego Certyfikatu dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce w 2017 r. Święto Szlaku Zabytków Techniki koordynowane jest przez Samorząd Województwa Śląskiego. W ubiegłorocznej edycji imprezy wzięło udział 84 tys. osób.

do góry