Strona główna/Urząd/Aktualności/"Czytanie jest przygodą"

"Czytanie jest przygodą"

Aktualności 19 Maja 2017

18 maja w Zespole Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach odbyło się niecodzienne spotkanie miłośników książek, zorganizowane pod hasłem „Czytanie jest przygodą”. Wyjątkowym gościem spotkania była Monika Kowaleczko-Szumowska, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

 

Spotkanie, zorganizowane w Zespole Szkół nr 3, odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w którą co roku, niezwykle aktywnie, włącza się placówka. Wydarzenie rozpoczął program artystyczny, w którym zaprezentowali się zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Gimnazjum nr 4.

Następnie, uczniowie z osiemnastu szkół w gminie przystąpili do pisania testu sprawdzającego znajomość wybranych książek. Konkurs otwarła, witając zgromadzonych gości, dyrektor ZS nr 3 Małgorzata Marciniak. Słowa uznania dla młodych miłośników literatury oraz gratulacje dla uczestników rywalizacji złożyły Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik oraz Przewodnicząca Komisji kultury, oświaty i sportu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp.

Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwały organizatorki – nauczycielki z ZS nr 3 Małgorzata Pyszny i Bogusława Jankowska.

Wśród utworów objętych pytaniami konkursowymi znalazła się m.in. książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej „Fajna ferajna”.

Pisarka zdecydowała się odpowiedzieć na zaproszenie organizatorów konkursu i przybyła do Zespołu Szkół nr 3, żeby spotkać się ze swoimi młodymi czytelnikami. M. Kowaleczko-Szumowska jest autorką nie tylko wspomnianej już „Fajnej ferajny”, ale również innych książek: „Gupikowa”, „Wybryków z Ameryki” czy „Galopu 44”. Pisarka w ciekawy sposób przybliżała charakter swojej pracy oraz odpowiadała na pytania młodzieży. Młodych czytelników ciekawiło, ile czasu zajmuje napisanie książki i czy bycie pisarzem to trudna praca. Padały także pytania bezpośrednio powiązane z „Fajną ferajną” i dalszymi planami zawodowymi Moniki Kowaleczko-Szumowskiej.

Pisarka opowiedziała o niesamowitej historii polskich sierot adoptowanych przez maharadżę. Jak przyznała, historia „dobrego maharadży” tak ją ujęła, że jest to temat na kolejną książkę. Na zakończenie spotkania autorka złożyła autografy i wraz z uczniami pozowała do pamiątkowych zdjęć.

Organizatorzy  konkursu mają nadzieję, że wyjątkowe spotkanie, zorganizowane w Zespole Szkół nr 3, zachęci do częstego sięgania po literaturę. Jak mówi hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom – „Czytanie jest przygodą”.

do góry