| Klub Sportowy 23 Górnik Czerwionka | |
|---|---|
| ul. Wolności 2a, 44-230 Czerwionka-Leszczyny |
|
| prezes: | Jerzy Herman |
Klub został założony w 1923 roku przez grupę miejscowych działaczy, sympatyków sportu. Do wybuchu II wojny światowej miał on charakter jednosekcyjny - piłkarski. Mecze rozgrywano na wykonanym przez samych zawodników boisku przy ul. Wolności, które stale modernizowano i rozbudowywano. Przez cały okres międzywojenny zawodnicy uczestniczyli w rozgrywkach na szczeblu powiatowym, choć pod koniec dekady lat trzydziestych brali udział w eliminacjach do Ligi Śląskiej.
Po wojnie działalność sportową reaktywowano już wiosną 1946 r. Klub zmienił też swój charakter - z jednosekcyjnego przekształcił się w klub wielosekcyjny. Obok piłki nożnej pojawił się boks, gimnastyka oraz gokarty. W 1947 roku powstała sekcja gimnastyki, z której wywodziło się wielu reprezentantów Polski, a Reinhold Nowak był olimpijczykiem. Od 1946 do 1956 roku istniała sekcja bokserska - wychowało się wielu reprezentantów Śląska, m.in.: Ulfig i Biela. Na przełomie lat 1952-1955 istniała sekcja siatkówki. W pierwszej połowie lat sześćdziesiątych zaistniała sekcja motokrosowa, której wychowankiem był m.in. Czesław Sendrowicz - Mistrz Polski w klasie 500 cm. W 1961 roku powstała sekcja gokartów, która w tym samym roku zdobyła Mistrzostwo Polski.
Piłka nożna pozostała jednak na długie lata sekcją wiodącą, jej zawodnicy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych osiągali coraz lepsze rezultaty, awansując w roku 1979 do III ligi. Awans ten został powtórzony w 1986 r. Sekcja piłki nożnej wychowała wielu zawodników, którzy wystąpili w I i II lidze. Wielu z nich było reprezentantami Polski juniorów i seniorów m.in.: Alfred Budny, Piotr Piekarczyk, Piotr Fojcik, Sławomir Paluch.
W 1961 r. założono sekcję szachową, do której napływała młodzież z miejscowych szkół podstawowych. W roku 1981 szachiści awansowali do II ligi ogólnokrajowej, w której walczyli aż do roku 1990. W roku 1971 powstała w klubie sekcja tenisa stołowego. W latach osiemdziesiątych niektórzy zawodnicy tej sekcji należeli do czołówki krajowej, a ukoronowaniem ich wysiłków sportowych był udział Piotra Skierskiego w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. W 1974 r. powołano do życia sekcję podnoszenia ciężarów. Nieustanna praca pozwoliła pobić kilka rekordów Polski oraz zdobywać tytuły mistrzów Polski. Szczytem osiągnięć był udział Andrzeja Cofalika w mistrzostwach świata w Barcelonie.
Zakładem opiekuńczym klubu była przez dziesięciolecia Kopalnia Dębieńsko. Z dniem 1 stycznia 1993 r. klub uzyskał status Klubu Gminy i Miasta, zachowując jednocześnie własną odrębność. Na przełomie lat 1993-96 nastąpił upadek potęgi klubu. W lutym 1996 r. wybrany został nowy zarząd, który odnalazł się w nowej rzeczywistości. Dzięki dobrej atmosferze wyniki w poszczególnych sekcjach zaczęły się systematycznie polepszać.
Obecnie w klubie działają 3 sekcje: piłki nożnej (seniorzy, juniorzy, trampkarze starsi, trampkarze młodsi, grupa przygotowawcza), szachowa (młodzicy) i motokrosowa (juniorzy).